Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Güvenilir Ortak” Karzai
11 Nisan 2010 / 21:53
Afganistan’da Amerikalılar güç toplamaya çalışıyor.

Afganistan’a askeri yığınak yapmaya çalışan Amerika yeni getirdiği 30 bin askere ek olarak, yerel aşiret liderleriyle görüşerek yerel destek sağlamaya çalışıyor. Çok sayıda aşiret lideriyle görüşen Amerikalı Orgeneral McChrystal’in yanında refakatçi olarak Karzai bulunuyor.

Batılı güçleri kötülediği son çıkışlarının ardından, Amerika’nın kulağını çektiği Karzai, yanlış anlaşıldığını söyleyerek, geri dönüş yapmıştı. Amerikalılarla birlikte aşiretleri dolaşarak Taliban’a karşı destek arayan Karzai’ye mükafat olarak Obama ile görüşeceği güvencesi verildi. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Clinton yaptığı konuşmada Karzai’yi “güvenilir ortak” olarak tanımladı ve gelecek ay Karzai’nin Amerika gezisi sırasında Obama ile görüşeceğini bildirdi.

Taliban’a karşı büyük bir operasyona girişecek olan Nato kuvvetleri Afganistan’a girdiğinden bu yana merkezi otorite bir türlü gücü elinde toplayamadı. Halk da Batılı güçlerin silahlı mücadele ile getirmeyi vaad ettikleri refah ve huzuru henüz görebilmiş değil. Afganlıları da yanlarına alarak Batılı güçlerin Taliban’a yapacakları saldırı ile kimin ne derece hedefine ulaşacağı ise büyük bir soru işareti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C