Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabil'de uluslararası toplantı
19 Temmuz 2010 / 05:46
Türkiye'nin de dahil olduğu 60 kadar ülke ile BM, NATO ve İKÖ gibi uluslararası kuruluşların katılımıyla yarın başlayacak Kabil konferansında, 9 yıldır kaosun hakim olduğu Afganistan için barışın planları müzakere edilecek. Konferans, Karzai yönetimine ve

ZAMAN

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Taliban'ı devirdiği 2001 yılından bu yana güvenlik ve istikrarın bir türlü sağlanamadığı Afganistan'ın geleceği, Kabil'de yarın düzenlenecek uluslararası konferansta masaya yatırılacak. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yaklaşık 60 kadar ülke ile BM, NATO ve İslam Konferansı Teşkilatı gibi uluslararası kurumların katılacağı Kabil konferansında, Devlet Başkanı Hamit Karzai kademeli şekilde tam sorumluluk üstlenilmesine ve toplumsal barışın sağlanmasına yönelik planlarını açıklayacak. Konferansta bu planların Afganistan makamlarının liderliğinde ve Afganistan'ın komşularının da dahil olduğu uluslararası toplumun desteğiyle uygulanması hususundaki mutabakatın güçlü bir şekilde yinelenmesi hedefleniyor. Karzai'nin uzlaşma planı, ılımlı Taliban mensuplarının silah bırakıp Afgan siyasi yapısına, Afgan Anayasası ve kanunlarını kabul etme ve uyma şartıyla entegrasyon ve katılımı öngörüyor. Konferans, Karzai yönetimine verilen uluslararası desteğin gösterilmesi açısından çok önemli olarak değerlendiriliyor.

ABD'nin asker sayısını artırması ve onlarca Taliban liderinin yakalanmasına rağmen saldırıların önüne geçilemiyor. Daha çok güneyde etkili olan Taliban'ın bu yıl ülke genelinde saldırılara hız verdiği görülüyor. Geçtiğimiz ay NATO güçleri için 2001'den bu yana 103 kayıpla en fazla askerin kaybedildiği ay oldu. Temmuz ayı da NATO güçleri için zor bir ay oluyor. Hafta sonu 5 askerin daha ölmesiyle son 17 gün içinde ölen NATO askeri sayısı, 40'ı Amerikalı olmak üzere 55'i buldu.

Konferans dolayısıyla Kabil'de olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı. Takviye güç konuşlandırılırken, devriye ve kontrol noktalarının sayısı artırıldı. Ancak konferans öncesi başkentte dün bombalı saldırı düzenlendi. Başkentte yabancı güçlerin sık kullandığı yolda gerçekleştirilen saldırıda 4 sivil öldü.

DAVUTOĞLU, İKİNCİ İL İMAR EKİBİNİ AÇACAK

Konferansta Türkiye'yi temsil edecek olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganlara kalkınma desteği sağlayacak Cevizcan İl İmar Ekibi'ni hizmete açacak. Kasım 2006'da kurulan Vardak İl İmar Ekibi'nin ardından faaliyete geçecek ikinci ekip de Türkiye'nin Afganistan'ın kalkınmasına yönelik katkılarının daha geniş kitlelere ulaştırılmasına yardımcı olacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C