Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHH-AK Parti bağlantısı iddiası
17 Temmuz 2010 / 11:59
Türk diplomatlar ve hükümet yetkilileri, New York Times'a yaptıkları açıklamalarda, 31 Mayıs’ta Gazze’ye giden yardım filosunun ve Gazze ablukasının kırılması planlarının AK Parti’den destek aldığını iddia etti.

New York Times-HÜRRİYET

İnsanı Yardım Vakfı (İHH), terörle suçlanan gruplara mali yardım yaptığı gerekçesiyle İsrail ve Batı tarafından eleştirilmişti. Ancak Türkiye’de grup Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde muhafazakar Müslümanların desteğini almasına ve Türkiye’nin Arap dünyasındaki varlığını ve etkisini güçlendirmesine yardımcı oldu.

 

Meselenin hassaslığı dolayısıyla adının açıklanmasını istemeyen hükümete yakın üst düzey bir Türk yetkili, Ak Parti’den 10 kadar milletvekilinin Mavi Marmara’ya binmeyi planladığını ancak gemide olmalarının tansiyonu daha da yükselteceğinden kaygı duyan üst düzey Dışişleri yetkilileri tarafından son dakikada aksi yönde uyarıldığını belirtti.

 

İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Türkiye’ye dönüşlerinde Türk yetkililer tarafından çok sıcak karşılandıklarını belirtti. Oruç bir röportajda, “Türkiye’ye döndüğümüzde yaşananlardan dolayı başımızın belaya gireceğinden endişe ediyorduk ancaj uçağın kapısı açıldığında ilk gördüğümüz şey yaşlı gözlerle bizi bekleyen Bülent Arınç oldu” dedi. Erdoğan’la da iyi ilişkileri olduğunu belirten Oruç, “Ancak Başbakan şu an bizden memnun mu bundan emin değilim” dedi.

 

"HÜKÜMETE DE FAYDA SAĞLADI"

Bahçeşehir Üniversitesi’nden terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, “Hükümet isteseydi gemiyi durdurabilirdi ancak Gazze filosu hem İHH’nin hem de Türkiye’de ve Arap dünyasında kahramana dönüşen hükümetin işine geldi” dedi. Türk yetkililer İHH’nin bağımsız hareket ettiğini ve vakfın lider kadrosunun hükümetten gelen taleplere karşın Gazze ablukasını kırma hedefinden vazgeçmediğini ve kendilerinin de özel bir hayır kuruluşunu durdurma yetkisine sahip olmadıklarını ifade etti.

 

Ancak Ak Parti’yi eleştirenler, bu açıklamaların partiyle vakıf arasındaki yakın ilişkileri ve Türk yetkililerin filo yola çıkmadan önce bütün detaylar hakkında bilgi sahibi olduğu gerçeğini gizlediğini öne sürüyor.

 

İHH’nın yönetim kurulundaki 21 kişinin birçoğunun Ak Parti’yle ya bir dönem ilgisi olmuş, ya da hala bir ilgisi var. Ak Parti Dışişleri Komitesi’nin başkanı ve partinin üst düzey isimlerinden biri olan Murat Mercan, Ocak ayında İHH’nın düzenlediği Gazze’ye karadan giden konvoya katılmıştı.

 

ORTAK NOKTALAR

Bu bağlantılar parti ile İHH’nin programlarında ortak noktalar olduğuna işaret ediyor. Her ikisi de yoksullara yardım amacı taşıyor ve her ikisi de İslamcı bir ideoloji üzerinden hareket ediyor. Vakfın 60 binden fazla üyesinin birçoğu, Erdoğan’ı iktidara taşıyan dindar tüccar sınıfın içinden geliyor.

 

1990’larda kurulan İHH’nin amacı, ilk olarak fakirlere daha sonra da Bosna Savaşı’nın kurbanlarına yardım etmekti. Almanya Pazartesi günü vakfın ülkedeki bürolarını kapatma kararı aldı. İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, karara gerekçe olarak “vakfın bağışçıların iyi niyetlerini sömürerek topladığı” paraları Almanya’nın terör örgütü olarak tanıdığı Hamas’a aktarmasını gösterdi.

 

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, kurumun 2007’de 8.5 milyon dolar topladığını ve bunu iki tanesi doğrudan Hamas’a ait, dördü de örgütle yakın ilişki içindeki kuran altı küçük kuruma aktarıldığını yazdı. Vakıf yasağı mahkemeye götüreceğini duyurdu.

 

TERÖR İDDİALARI

21 Haziran tarihli bir mektupta ABD’li 87 senatör, Beyaz Saray’dan İHH’nın yabancı bir terör örgütü statüsünde tanınması gerekip gerekmediğinin soruşturulmasını istedi. İsrail vakfın Hamas’a destek verdiğini ve El Kaide’yle bağlantıları olduğunu öne sürdü. İHH bu iddiaları reddetti.

 

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi, bu iddiaların yanlış olduğunu ve grubun amacını destekleyen politikacıların fikirlerini değiştiremeyeceğini belirtti. Yetkili, “Terör iddiaları dolayısıyla kendimizi İHH’den uzaklaştırıyor değiliz. İHH’yle alakamız yok. İsrail’in İHH’yi terörle bağlantılandırma çabalarını ucuz ve uygunsuz taktikler olarak görüyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C