Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngilizlerden Gülen’e ‘Takdir’
17 Temmuz 2010 / 11:43
‘Diyalog’ çalışmaları ile meşhur Fethullah Gülen’e bu çabalarından dolayı bir İngiliz Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

Konuyla ilgili Zaman gazetesinde yayınlanan habere göre İngiltere’nin Leeds kentinde bulunan ve 30 bin öğrenciye sahip Leeds Metropolitan Universitesi tarafından Fethullah Gülen'e eğitime, barışa ve kültürlerarası diyaloğa katkılarından dolayı fahri doktora unvanı verildi.

 

Unvanı, Gülen adına İngiltere Diyalog Vakfı Direktörü Özcan Keleş, üniversitenin rektörü Prof. Susan Price'ın elinden aldı. Törende Dekan Prof. Elspeth Jones da Fethullah Gülen ve hareketini anlatan bir konuşma yaptı.

 

Gülen'in kültürlerarası diyalog ve küresel çaptaki eğitim faaliyetlerinin fikir babası olduğunu söyleyen Jones, Gülen'in öğretilerinde daha insancıl ve barışçıl bir toplumun ortaya çıkartma gayreti olduğunun altını çizdi.

 

Özcan Keleş de geçmişi 1824'e kadar uzanan Leeds Metropolitan Üniversitesi'nin böyle bir ödül vermiş olmasını güzel bir gelişme olarak gördüklerini ifade etti. Üniversitenin böyle bir unvan ile Gülen'in eğitim, barış ve kültürlerarası diyaloğa yapmış olduğu katkıları takdir ettiğini kaydetti.

 

Konuyla ilgili Leeds üniversitesinden yapılan açıklamada da aynı görüşlere yer verilirken Gülen’in İslam’ı insan-merkezli okuduğu vurgulandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C