Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınç'ın beklediği 'evet' oranı!
17 Temmuz 2010 / 10:46
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, referandum konusunda ilginç açıklamalar yaptı.

AKŞAM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün akşam CNN Türk televizyonunda canlı yayımlanan “Ne Oluyor?” programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Arınç, Anayasa değişikliği ve referandum sürecine ilişkin bir soruya, şu yanıtı verdi: “Halka gittiklerinde herkes ’evet’ çıkacağını biliyordu, CHP de biliyor, MHP de biliyor, DSP de biliyor. Halka gitmeyi Anayasa Mahkemesi’nde engellemeyi düşündüler, halbuki Anayasa Mahkemesi’nin gök yarılmadıkça, bilmem ne çakmadıkça, referanduma Meclis’te ’hayır’ oyu kullanan bir partinin referandumun sonucundan ’evet’ çıkacağını bildiğini söylemek istiyorum.”

“Bu bir seçim değil”

Arınç, “Referandumla ilgili olarak ’yüzde 60 evet’ oyu beklediğinizi söylemiştiniz bu düşüncenizi koruyor musunuz, son gelen rakamlar nasıl?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Yüzde 60 olmasa bile 59 olur, ’evet’ oyu çıkacak, yürekten inanıyorum. Bu milleti ne kadar tanıyorsam, en az 40 yıldan beri siyasetin içerisinde bu millet kendisi için yapılan bu iyi düzenlemeleri reddetmez.. Diğer partilerin durumuna acıyorum, ’hayırda hayır vardır’ bu ’hayır’ demek için yeterli bir şey değil, bu basit demagojik bir söz, hayırlı işte de ’evet’ denir. Öbürü sadece kategorik olarak ’hayır diyeceğiz’ diyor, ’niçin hayır’ diye kendi tabanı sorguluyor, bunun bir cevabı yok, göreceksiniz tabanlar bunlara ’evet’ diyecek. 1 Mart tezkeresinde dediğimiz gibi, ’Dur bakalım, hayır demesini de biz biliriz. Burası Meclis, burada milli irade var’, dediğimiz için çok şey kazandık biz, birileri kızacak şimdi bana tabii çok şey kaybettiğimizi söyleyenler de var. Ama ben çok şey kazandığımıza inanıyorum...”

Arınç, “rakam 59-60 civarında yani” diyen bir gazeteciye karşılık da “Ağanın eli tutulmaz, 60’ın üstünde olursa ’niye bu oldu mu’ diyeceğiz” dedi.

“Umuda yolculuk başlayacak”

Arınç, “Evet veya hayır durumunda, siyasi manzara bundan nasıl etkilenir” şeklindeki bir soruyu da “Bu bir seçim değil...YSK diyecek ki referandum ’evet’le sonuçlanmıştır, sayısal olarak bakarsa bir anayasal değişikliğin onaylandığını göreceğiz, Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak, umuda yolculuk başlayacak...” diye yanıtladı. Arınç, “Evet çıkması diğer partileri nasıl etkiler?” şeklindeki soruya da, “Herhalde olumsuz etkiler, yani bir genel başkan bütün tabanına ‘hayır oyu kullanın’ diyecek, tabanı yüzde 20’si yüzde 25’i ’evet’ oyu kullanacak. O genel başkanın, genel başkanlığından şüphe edilir ve yargılanır, sorgulanır, eski gücünü muhafaza edemez, bence bugünden itibaren ’evet’e dönmeleri lazım” yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C