Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Referandum rüzgarı
17 Temmuz 2010 / 10:16
Eylül ayında yapılacak referanduma doğru her köşeden bir ses yükselmeye devam ediyor. Bir taraf demokrasi ve cumhuriyet savunmasına geçerken, referanduma hayır diyen diğer tarafı vesayet taraftarı olarak sunuyor.

Demokrasi İslami bir anlayış gibi sunularak bunun savunulması istenirken, referanduma hayır diyenler sadece vesayet rejimi yanlısı addediliyor. Halbuki İslam demokrasiyi kabul etmediği gibi, demokrasinin daha da gelişmesi için atılan bu tip adımların da İslam adı altında müslümanlar tarafından kabul edilmesi ve desteklenmesi mümkün görünmüyor. Yapılacak olan referandum, sistem içi mücadelenin bir parçası olduğundan ancak bu sistemin içindeki taraflar demokrasi veya vesayet yanlısı olarak tavsif edilebilir.

 

Bugün Türkiye gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısı da sistem içi tarafların referandum tercihlerini tanımlıyor olmasına karşın, herkesi içine alan değerlendirmelerde bulunarak, demokrasiye hayır diyenlerin vesayet rejimini tercih etmiş sayılacağını ve böylece tarihe geçeklerini iddiasını sürdürüyor.

 

Demokrasiye “evet” ya da “hayır”

 

M. Necati ÖZFATURA-TÜRKİYE

12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak referandumda “Anayasa değişiklik paketi”ne evet diyenler demokrasiyi, hayır diyenler ise vesayet rejimini tercih edenler olarak tarihe geçeceklerdir.

Anayasa değişiklik paketine “evet” diyenler demokrasiyi, insan haklarını, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını isteyen ve savunanlardır. “Hayır” diyenler ise Tanzimattan bu yana devam eden vesayet rejimini, askerî darbeleri siyasi menfaatleri için savunan demokrasi karşıtı kişilerdir. Türkiye şu anda hukuk devleti değildir. Darbe mahsulü bir “anayasa” ile hukuk devleti bağdaşamaz. Anayasa değişiklik paketinin referandum ile evet oyları ile gerçekleştiğinde “Hukuk devletine” yol açılmış olacaktır. CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı mitinglerde Anayasa değişiklik paketi aleyhine sözleri hukuk, mantık ve ilmî verilerden uzaktır.

2009 İl Genel Meclisi oy dağılımına göre: Demokrasiyi isteyen AK Parti (38.8) SP (5.2) ve BBP (2.2) oy toplamı 46.2’dir. Vesayet rejimi isteyen CHP (23.1) MHP (16.1) toplam 39.2’dir. Boykot cephesi BDP (5.7) ve kararsızlar DSP-DP ve diğerleri (8.9)dur. Referandumda evet ve hayır oyları kritik noktadadır. Çok az farkla evet ya da hayır çıkabilir. Demokrasiyi isteyenler reylerini kullanmalıdırlar. Her partinin görüşü farklıdır. AK Parti’ye göre yüzde 57 evet çıkabilir. CHP ve onunla birlikte hareket eden MHP yönetimi referandumu AK Partiye güvenoyu olarak görmektedir.

Vesayet rejimi taraftarlarının görüşü 1- Anayasa değişikliği paketi ret olsun. 2- AK Parti yıpransın. 3- 2011 seçimleri sonucu CHP+MHP koalisyonu kurulsun. 4- Başta Ergenekon olmak üzere açılmış bütün davalar kapansın. 5- Terör azgınlaşsın. 6- Ülkede darbe öncesi ortam hazırlansın. 7- Faşist bir rejimle demokrasi, insan hakları ve 2023’te Türkiye’nin dünyanın en büyük 10. ekonomik gücü olması önlensin. 8- Türkiye’de 1940’lı yıllar gibi diktatör rejimi tesis edilsin. 9- Balyoz başta olmak üzere gerçekleştirilemeyen planlar icra edilsin 10- Türkiye AB’den koparılsın.

AB Komisyon Sözcüsü Ferran Tarradellas’ın evet oyu lehindeki sözleri, CHP ve MHP’nin sert tepkisine sebep olmuştur. CHP’nin darbe anayasasının bir kısmının değiştirilmesine karşı çıkması şaşırtıcı değildir. Asıl şaşırtıcı olan MHP’nin darbe anayasasının devamını, sivil düzenlemelere tercih etmesidir. MHP bu ayıbın altında kalkamaz. MHP yönetimi eski MHP değildir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C