Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO’dan İslam karşıtı el kitabı
16 Temmuz 2010 / 18:59
Afganistan’da ki NATO kuvvetlerinin komutanı General David Petraeus tarafından yazıldığı iddia edilen bir el kitabında isyankarlık İslam’la özdeşleştirildi.

Turgut Alp Boyraz / TİMETURK

2006’da Petraeus’un yazdığı rapor edilen anti-isyan el kitabında “İslami isyan,” “İslami aşırıcılık,” ve “İslami yıkıcılık” gibi ifadeler kullanılıyordu.

Yine bu el kitabında Müslüman gruplarla teröristler arasında bağlantı iddiaları General James Amos tarafından detaylandırıldı.

ABD Başkanı Barack Obama, James Amos’u donanma kuvvetlerinin bir sonraki başkanı ve ittifak kuvvetleri şeflerinden olarak seçdi.

Bu el kitabının içeriğinde yazılanlar, Obama’nın milli güvenlik baş danışmanı John Brennan tarafından anti-terörizm için işaret edilen son zamanlardaki politikalara tezat oluşturuyor.

Jhon Brennan ABD’ye ‘İslami terör’ ifadesini kullanmayı engelleme çağrısı yaparak, bu tür ifadelerin ABD için uzun vadede daha fazla zararlara yol açacağını söyledi.

Bu el kitabı, Beyaz Saray’ın resmi politika olarak “İslam” kelimesini, terörizmi tanımlarken kullanmayı yasaklamasının, Irak ve Afganistan’da ABD ordusunun kumandanlarına rehberlik eden savaş doktirinine doğrudan tezat oluşturduğunu söylüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C