Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu - Başbakan görüşmesi
15 Temmuz 2010 / 19:02
Türkiye’nin gündemi bilinçli olarak AKP CHP zirvesine odaklanmıştı. Bugün görüşme Başbakan Erdoğan ve kurmayları ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları arasında gerçekleşti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis’teki odasında yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak teröre karşı 5 öneri yaptıklarını anlattı.

 

Kılıçdaroğlu önerilerini şöyle sıraladı: "Demokrasinin güçlenmesi ve halkın iradesinin parlamentoya yansıması için seçim barajının indirilmesini ifade ettik. Bu konuda kanun teklifi verdiğimizi söyledik.

Doğal yargıç ilkesine aykırı olan ve kamu vicdanını rahatsız eden özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını ve bu çerçevede daha sağlıklı yargılama sürecinin oluşmasına Sayın Başbakan’ın katkı vermesini istedik.

Bölgede ciddi işsizlik var. Özel sektör bölgeye gitmiyor. Devletin doğrudan gidip fabrika kurması ve istihdam yaratması gerektiğini ifade ettik.

 

Et ve Balık Kurumu’nun yeniden güçlendirilmesini ve hayvancılığın desteklenmesini ifade ettik.

Mayınlı arazilerin mayınlardan arındırıldıktan sonra topraksız köylülere verilmesini ifade ettik."

Önerilerin not alındığını belirten Kılıçdaroğlu basın toplantısı esnasında sürekli Sayın Başbakan ifadesini kullandı.

Anayasa değişikliği, referandum ya da demokratik açılım konuları görüşmede ortaya gelmezken, Kılıçdaroğlu terörle mücadele konusunda ise "Terörle mücadelede sağlıklı ve tutarlı bir politika izlendiği sürece elbette biz de destek vereceğiz. Hiçbir siyasi parti terörü desteklememelidir. Biz terörün sonlanması için eğer bir katkı vermemiz gerekiyorsa o katkıyı seve seve veririz" dedi.

Görüşmenin ardından basına yansıyan haberlerde CHP’nin yaptığı önerilerden çok, görüşmenin magazin boyutu yine ön plandaydı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C