Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saadet Partisi'nde kazan kaynıyor
15 Temmuz 2010 / 18:19
Hafta sonu yapılan büyük kongresinde Numan Kurtulmu’un yeniden Başkan seçildiği Saadet Partisi’nde, Necmettin Erbakan’ın listesinin seçilmemesi büyük rahatsızlığa sebep oldu.

Bugüne kadar aynı çizgide kurulan tüm partilerde, MNP, MSP, RP, FP ve son olarak Saadet Partisi’nde yönetimde hep Necmettin Erbakan bulunuyor veya onun belirlediği kendisine yakın isimlerden oluşuyordu. Sadece Başkan değil, yönetici kadro da aynı şekilde oluşturuluyordu.

 

Benzer yöntem son yapılan kongrede de kendini göstermiş Erbakan ‘Yeşil Liste’ adı altında bir liste yayınlamış, hali hazırda Başkan olan Numan Kurtulmuş ise ‘Beyaz Liste’ adında kendi listesini yayınlamış ve bu liste onay görmüştü.

 

Her ne kadar Yeşil Liste’nin başında da Numan Kurtulmuş ismi yer alsa da, listedeki diğer isimler Erbakan’a yakın isimlerden oluşuyordu. Listede en çok rahatsızlığı sebep olan isimler ise Erbakan’ın kızı Elif Erbakan ve oğlu Fatih Erbakan’dı.

 

Numan Kurtulmuş’un Erbakan’a karşı kazandığı bu zafer, daha kongre esnasında Erbakan taraftarlarının kürsüye yürümesine, gerginlik çıkmasına, hatta Çevik Kuvvet polislerinin müdahale etmesine sebep olmuştu.

 

Bugün Akşam gazetesine açıklamalarda bulunan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, başkan Numan Kurtulmuş’a veryansın etti; Eğer Erbakan Hoca'nın isminden rahatsızsa o zaman gitsin başka parti kursun. 45 gün içinde yeni kongre olacak. Kendilerine yazık oldu” dedi.

 

Akşam gazetesinde Fatih Erbakan’ın demeci

 

Şu anda 31 yaşında olan ve geçmişte spor otomobille çektirdiği fotoğraflarla kamuoyunun tanıdığı Fatih Erbakan, Kurtulmuş’u Erbakan Hoca’dan beslenip onu reddetmekle suçladı.

 

Birinci ağızdan kongrede olanları anlattığını söyleyen Fatih Erbakan, Kurtulmuş ekibinin son dakika manevrasıyla Erbakan’ın ‘yeşil liste’sinden vazgeçtiklerini iddia ederek, “Yeşil liste, Erbakan'ın kontrolünde olmuştur. Kendileri Erbakan'ın kontrolünden çıkmışlardır.” dedi.

 

“Erbakan Hoca'ya, YİK'e ve Milli Görüş prensiplerine itaatsizlik gösterilmiştir.” diye devam eden Fatih Erbakan “bundan sonra yapılacak yeni kongreyle yönetim ellerinden alınacak” iddiasında bulundu.

 

Numan Kurtulmuş’a önerilerde de bulunan Fatih Erbakan “Ama bir insan tekrardan Milli Görüş prensiplerine bağlı kaldığını söylüyorsa, bunun için illa genel başkan olmasına gerek yok. Numan Bey, Genel İdare Kurulu'nda da, İstanbul İl Teşkilatı'nda da hizmet edebilir.” dedi.

 

Fatih Erbakan’ın demecinin devamı yarın yine Akşam gazetesinde yayınlanacak.

 

Haber7’nin iddiaları

 

Konuyla ilgili Haber7’nin kulislere dayanarak verdiğini öne sürdüğü haberde “Erbakan kanadı 1250 delegeye imza baskı yaptığı ve birçok il teşkilatından ret cevabı aldığı da öğrenildi.” denildi.

 

Necmettin Erbakan’ın baskı yapmasına rağmen İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Antalya, Siirt, Diyarbakır ve Batman gibi illerin Numan Kurtulmuş’un yanında oldukları iddia edilirken Numan Kurtulmuş’un olağanüstü kongrede tavrının ne olacağının belli olmadığı belirtildi.

 

Hükümete Destek Anlaşmazlığı

 

Özellikle seçim dönemlerinde medya tarafından hükümet hakkında fikirlerine başvurulan Necmettin Erbakan, hükümete karşı sert muhalefeti ile biliniyordu.

 

Saadet’in oy oranını %6’lara çıkartan ve daha liberal bir çizgide politika yapan Numan Kurtulmuş ise gerek açılım politikaları ve gerek dış politika konularında Hükümet’e destek veren açıklamalar yapıyordu.

 

Son olarak Referandum için evet oyu vereceğini açıklamasının da Saadet’in ‘yaşlıları’nı kızdırdığı düşünülüyor.

 

Saadet Partisi genel merkezinden açıklama

 

11 Temmuz’da yapılan kongrenin coşku içinde geçtiği ifade edildikten sonra, liste üzerinde “Yüksek İstişare Kurulumuzdaki değerli ağabeylerimizle” istişare edildiği ve mutabakat sağlanamadığı belirtildi.

 

Liste üzerinden yaşanan sorunun büyütülmemesi gerektiği söylenerek “Sorumlu mevkilerdeki bizlere düşen karşılıklı görev, istişarelerin dikkate alınması yanında, Genel Başkanlık Makamı'nın bir vesayet görüntüsü altına, yönetilen, sadece emredileni yapan bir algının içine sokulmamasıdır. Bu, hiçbir şekilde partimizin ve davamızın faydasına değildir.” denildi.

 

Açıklamada ayrıca “Böyle bir günde iki liste konusunu bahane ederek, partimizi yeniden olağanüstü kongreye götürme girişimleri ve bunun için delegelerimizden imza toplama çalışmasını, son derece yanlış buluyoruz.” İfadeleri yer aldı.

 

Fatih Erbakan geri adım attı

 

Gazetedeki demecin ardından NTV muhabiri Fatih Erbakan’a mikrofon uzattı. Erbakan, Akşam gazetesinde yer alan bazı sözlerin kendisine ait olmadığını iddia ederek "Numan Bey gidecek demedim. Buna karar verecek ben değilim. Bu takdir parti ve organlarınındır. Akşam gazetesinde çıkan haberde söz konusu cümleler bana ait değil. Babamdan beslendi de demedim, böyle sözlerim olmadı" dedi.

 

Olağanüstü kongre çalışmalarını ise doğrulayan Erbakan, muhterem babasına itaatsizlik edildiğini tekrarlayarak AKP’nin de aynı hataya düştüğünü öne sürdü. Ayrıca Numan Kurtulmuş’a sadece 300 delegenin oy verdiğini, kendilerinin teker teker bu delegelerle görüştüklerini, yaklaşık 100 delegenin karışıklıkta yanlışlıkla oy verdiklerini söyledi ve Kurtulmuş’un sadece 200 delege tarafından desteklendiğini öne sürdü.

 

Numan Kurtulmuş’un cevabı

 

Partiye gidişi esnasında muhabirlerin Fatih Erbakan sorusuna “11 Temmuz kongresi geride kaldı” diyen Kurtulmuş istifa çağrısı sorulunca “Siyasette insanları millet tasfiye eder.” dedi.

 

Partinin demokrasiye bağlılığı

 

Müslümanları temsil iddiasıyla bugüne kadar sistem içi mücadelesinden hiç vazgeçmeyen Necmettin Erbakan ve ekibinin, işlevi tamamlanan ve tarihe karışan ANAP, DYP, DSP çizgisinin bir devamı olduğu ve siyasi olarak son demlerini yaşadığı düşünülüyor.

 

Türkiye’de müslümanların sisteme angaje edilmesinde önemli rol oynayan ‘parti’nin, sistemin öngördüğü Laik-Demokratik ilkelere uygun programı ile pek çok müslüman tarafından sürekli eleştirildiği biliniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C