Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika ve NATO, Afganistan’da batıyor
15 Temmuz 2010 / 17:04
Haziran ayı boyunca kaybettikleri 102 asker ile 2001 yılında başlattıkları işgal sürecinde NATO ve Amerikan güçleri en yüksek kayıplarını vermişlerdi.

Temmuz ayının ilk iki haftası içinde 45 asker daha kaybetmeleri işgalin faturasının bundan sonra kabaracağının sinyallerini veriyor.

 

Ülkede bulunan 100 binin üzerinde Amerikan askerine karşılık, 47 bin civarında işgalci müttefik askeri bulunuyor. Temmuz ayında öldürülen 45 askerin 33’ü Amerikalı, 12’si ise müttefiklere ait.

 

Müttefik gücün sözcüsü General Josef Blotz’un “bu savaşın en zorlu bölümündeyiz” sözleri ile verecekleri kayıpların artacağının sinyalini verdiği düşünülüyor.

 

Yükselen ölüm rakamları, Müslümanlara karşı savaşan bütün ülkelerin kamuoylarında rahatsızlığa sebep oluyor ve Hükümetler üzerinde Afganistan’dan çekilme baskısını artırıyor.

 

Amerika gelecek yıl bu zamanlarda ‘hedef’e ulaşmayı ve çekilmeye başlamayı hesaplıyor. Ancak şimdiki gidişat bunun mümkün olmadığını, Amerika’nın hedeflerine asla ulaşamayacağını gösteriyor.

 

İngilizler Taliban saldırılarından korunabilmek için Helmand bölgesinin sakin olan orta bölümüne çekilmesine rağmen, daha ikinci gününde 3 askerini kaybetmişti. Bu üç askeri öldüren Afgan ordusuna mensup asker olaydan sonra kaçmıştı ve henüz bulunabilmiş değil.

 

Savaşın kazanılamayacağı gerçeğini görenlerden birisi olan Amerikan kuvvetleri ve NATO’nun komutanlığını yapan General McChrystal’in geçen ay bir dergiye söylediği, kendisini istifaya mecbur eden sözleri, kovulmak için söylediği, kendisinin savaşın kazanılma ihtimali kalmadığını görmesine bağlanmıştı.

 

Bu arada, Kabil’de NATO bünyesinde görev yapan Türk ordusunun 1 Kasım’da biten görev süresinin yeniden uzatılması için NATO Türkiye’ye teklifte bulundu. Türkiye teklife henüz net bir yanıt vermezken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Afganistan’da 20 Temmuz’da düzenlenecek Uluslararası Kabil Konferansı’na katılmak üzere Pazartesi günü Kabil’e gidecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C