Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemen'lileri İngiltere ve ABD eğitiyor
15 Temmuz 2010 / 05:50
ABD, El Kaide'nin yeni sığınağı olarak kabul edilen Yemen'de yürütülen operasyonlara büyük önem veriyor. Ülkedeki seçkin birlikler ABD'li ve İngiliz eğitmenlerin verdiği gizli eğitimlerde yetiştiriliyor. CNN, görüntülenmesi istenmeyen bu eğitim tesislerin

CNN-HÜRRİYET

Yemen’in Merkezi Güvenlik Güçleri’nin kapısında ellerinde AK-47’yle bekleyen askerlerin yanından geçerken sorular soranların Yemenli askerler değil de Land Cruiser’daki ABD’liler olması yeterince tuhaf.

 

Sanaa’daki terörle mücadele merkezinin bugünlerde birçok yabancı misafiri var ancak bu kişiler şimdiye kadar kamera karşısına çıkmadı. Şapkalarının ve güneş gözlüklerinin ardına saklanan ABD’li ve İngiliz askeri uzmanlar, Yemen güvenlik güçlerini şekle sokmaya ve onlara El Kaide’yle nasıl mücadele edeceklerini öğretmeye çalışıyor.

 

Eski şehrin etrafını çevreleyen dağlarda bulunan eğitim alanları o gün için dersleri bitiriyordu. Bu dersler gizli yapılıyor. Sürecin içindeki hükümetler tarafından biliniyor ancak haklarında çok nadiren açık açık konuşuluyor.

 

Eğitim verenler kamunun dikkatini çekmek konusunda daha da gönülsüz. Üsse girebilmek gibi çok nadir elde edilecek bir izin almış olmalarına rağmen, CNN muhabirlerinin görüntü almasına da izin verilmedi.

 

NOEL GÜNÜ BAŞLAYAN MÜCADELE

Noel gününde ABD’nin Detroit kentine giden bir uçağın havaya uçurulması girişiminin ardından, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütlenmesi Batı’nın ilgisini çekmiş, Yemen hükümeti ise büyüyen bu tehdide karşı mücadele etmesi yönünde baskı altında kalmıştı.

 

Yargılandığı altı terörizm suçlamasında masum olduğuna karar verilen Detroit bombacısı Faruk Abdulmuttalib’in Yemen’de eğitim aldığı ortaya çıktı. Yemen’deki operasyonlarda ABD’nin nüfuzu giderek artıyor. Seçkin terör karşıtı birimler olan CTU’nun başında, Devlet Başbakanı Ali Abdullah Salih’in yeğeni General Yahya Muhammed Abdullah Salih bulunuyor. 

 

General Salih, “CTU’ya taze kan aradığımız zaman eğitimi İngilizler veriyor. Daha sonra ABD’li eğitmenler devreye giriyor. Aldıkları eğitim sonrasında yeni alınan askerlerin sadece birkaçı eğitime devam edebiliyor” dedi.

 

Eğitim masrafları ABD hükümeti ve İngiltere tarafından karşılanıyor. Birçok komutan, yabancı uzmanların danışmanlığını tercih etmek istemezken, General Salih eğitimin askerlere yararlı olduğunu kabul ediyor. Salih, geçmişte düzenledikleri operasyonlarda eğitim ve donanım yetersizliği yüzünden sorun yaşadıklarını, ancak ABD ile işbirliğine başladıktan sonra zayiatlarının azaldığını belirtti.

 

Tüm operasyonlara ait görüntüler kaydediliyor ve analiz edilmesi için ABD’li yetkililere iletiliyor. Salih, “ABD’li uzmanlar ile operasyonlara ait görüntüleri gözden geçiriyor ve eğitim gereken alanları tespit ediyoruz” dedi.

 

EL KAİDE DE GÜÇ TOPLUYOR

Ancak Yemen’de eğitilenler bir tek Yemenli askerler değil. Bazı terörle mücadele uzmanları Afganistan ve Irak’tan akın halinde gelen isyancıların Yemen’deki El Kaide direnişini güçlendirmeye başladığı uyarısını yapıyor.

 

El Kaide, ABD ve İngiliz birliklerinin Yemen’deki varlıklarını propaganda malzemesi yaparak, yerel halkın desteğini kazanmaya ve Yemen hükümetini zayıflatmaya çalışıyor. Ayrıca, militanlarla yaşanan çatışmalarda ABD’li birliklerin doğrudan rol almasına yönelik spekülasyonlar yapılıyor. Ancak ABD’li yetkililer görevlerinin sadece Yemenli birliklere istihbarat ve eğitim vermekle sınırlı kaldığını belirtiyor.

 

Haziran ayında, Uluslararası Af Örgütü El Kaide’ye karşı düzenlenen bir operasyonda bir Yemen köyünün ABD’nin misket bombalarıyla vurulmasının fotoğraflarını yayımladı. Olayda çok sayıda kadın ve çocuğun öldüğü bildirildi. 17 Aralık tarihinde yaşanan saldırı, Detroit uçağına düzenlenen bombalama girişiminin bir hafta öncesinde gerçekleşti.

 

Kıdemli bir Yemenli yetkili, Detroit uçağına yapılan saldırı girişiminin ardından ABD’nin çok yoğun baskısı altında kaldıklarını ve tüm köylere halkı militanlara karşı uyarması için arabulucular gönderdiklerini belirtti.

 

KARIŞIK NÜFUS YAPISI

Yemen Observer gazetesinin eski editörü Muhammed El Asadi, ülke nüfusunun homojen bir yapıya sahip olmadığını, ABD-Yemen işbirliğinde düzenlenen güvenlik operasyonlarını çok yanlış bir tercih olarak gören çok sayıda insan bulunduğunu belirtti. Asadi, “ABD ile İngiliz birlikler Yemen kuvvetlerini eğitiyor olsalar veya doğrudan kendi saldırılarını düzenleseler bile bu halk arasında hoş görülmez” dedi.

 

El Kaide’ye karşı yürüttükleri operasyonlarda dış güçlerin yer aldığına dair herhangi bir kanıt Yemen hükümeti için büyük bir risk olabilir. Çünkü Yemen, yabancı gözlemcilerin genellikle şüpheyle yaklaştığı Arap ülkeleri arasında en muhafazakâr olanı.

 

Batılı eğitmenler Yemen’deki El Kaide mücadelesinde önemli değişiklikler sağlıyor olsa da, Yemen hükümeti savaşı kazanmak için ihtiyaç duyduğu halk desteğini kaybedebilir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C