Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CIA’in kaçırdığı Emiri İran’a dönüyor
14 Temmuz 2010 / 21:03
İranlı nükleer fizikçinin geçen yıl kaybolmasının ardından İran, Amerikan istihbaratı CIA’i kaçırdığını iddia etmiş, Amerikan yönetimi de bunu ısrarla reddetmişti.

Pazartesi günü Amerika’da ortaya çıkan fizikçi, Amerika’nın başkenti Washington’da bulunan Pakistan büyükelçiliğine sabah saat 06:30 sularında sığındı. İlk gelen bilgilere göre nükleer fizik uzmanı Şehram Emiri, kendisinin CIA tarafından kaçırıldığını, her an tekrar yakalanma ihtimali olduğunu ve bir an önce İran’a dönmek istediğini belirtti.

 

3 Haziran 2009’da Suudi Arabistan’da umre yaptığı sırada ortadan kaybolan Emiri hakkında İran’ın ‘kaçırıldı’ iddialarını hem Amerikan hem de Suudi Arabistan istihbaratı ısrarla reddetmişti.

 

En son bu yılın Mart ayında Amerikan ABC televizyonu yayınladığı bir haberde Emiri’nin Amerikan istihbaratı için çalıştığını iddia etmişti.

 

Bununla birlikte internet video sitesi youtube’da iki ayrı video yayınlanmış, birincisinde Emiri olduğunu söyleyen bir kişi kaçırıldığını iddia ederken, ikinci videoda Arizona’da kendi isteği ile yaşadığını iddia ediyordu. Üçüncü video ise İran televizyonunda yayınlanmış, yine Emiri olduğunu söyleyen bir kişi, Amerika’ya isteyerek geldiğini söylemeye zorlayan Amerikan ajanlarının elinden kaçtığını anlatıyordu.

 

Pakistan büyükelçiliğine sığınan Emiri’nin, Amerika’da ortaya çıkmış olması ve bir an önce İran’a dönmek istediğini söylemesi, bugüne kadar Amerika’nın yaptığı bütün savunmaları boşa çıkarmış oldu.

 

İran, Amerika’nın, Emiri’yi İran’ın nükleer programı hakkında yalan haber yayması maksadıyla kaçırdığını, olayın büyümesi üzerine serbest bıraktığını iddia ediyor.

 

Her an yakalanma korkusu yaşıyan ve bir an önce Amerika’yı terk etmek isteyen Emiri’ye yanıt Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan geldi. Clinton “Amerika’da bulunması kendi isteğidir ve istediği zaman ayrılabilir” dedi.

 

İran devlet televizyonu Press Tv’de bugün yayınlanan görüşmesinde Emiri başına gelenleri anlattı. Medine’ye vardıktan üç gün sonra camiye giderken yanında beyaz bir minibüsün durduğunu, içinde üç kişi bulunduğunu, kendisini camiye kadar götürmeyi teklif ettiklerini belirten Emiri, minibüse bindikten sonra ses çıkarma dediklerini ve arkada oturan kişinin kendisine silah dayadığını anlattı. Emiri, Arabistan’da bilmediği bir yere götürüldüğünü, burada kendisine bir iğne yapıldığını, uyandığında gözleri bağlı olarak kendisini bir uçakta bulduğunu söyledi. Uçağın motor sesinden bir yolcu uçağı değil, askeri bir uçak olduğunu tahmin ettiğini, uçak durup da indiklerinde ise kendisini Amerika’da bulduğunu belirtti.

 

Üçüncü bir ülke üzerinden getirilmesi gereken Emiri için İran Türkiye’den yardım istediği iddia edildi. Akşam saatlerinde Emiri’nin Amerika’dan İran’a gitmek üzere ayrıldığı haberi geldi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C