Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP, Ramazan’da “İçmeyecek!”
14 Temmuz 2010 / 19:56
Seçim dönemlerinde veya zor zamanlarda Baykal’ın kullandığı İslami söylemler bugün gündeme gelen Kılıçdaroğlu’nun sözleri ile CHP tarafından kullanılmaya devam edileceğini gösterdi.

Seçimler öncesinde CHP’ye katılım törenlerinde başörtülü ve çarşaflı hanımlara rozetler takan Baykal, CHP liderliğini bırakmak zorunda kaldığı dönemde de Hz. Ayşe’nin başına gelen ‘ifk’ olayını hatırlatarak kendi durumunu kurtarmaya çalışıyordu.

 

Bugün CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu benzer bir söylem geliştirerek kendi milletvekillerine öğütler verdi. Akşam gazetesinin özel haberine göre CHP lideri özellikle il ve ilçe başkanlarının referandum tarihi olan 12 Eylül’e kadar ‘içki sofralarından’ uzak durmalarını istedi.

 

Referandum için saha çalışmalarının yapılacağı Ağustos ayı da Ramazan’a denk geldiği için Kılıçdaroğlu “İftar çadırlarını ziyaret edin. Orucunu açan insanlarımızla buluşup sorunlarını dinleyin. Teravih namazlarını ve camileri AKP'ye terk etmeyin. AKP'nin yöntemleriyle çalışıp hem bunların gerçek yüzünü anlatın hem de boşluk kalmasını önleyin.” dedi.

 

Referandum’da ‘Hayır’ oyu vereceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu’nun halka şirin gözükmek uğruna yaptığı öneriler tepkiyle karşılansa da gerektiğinde AKP’nin de parti veya hükümet çıkarları dolayısıyla İslami söylemler kullandığı bilinen bir gerçek.

 

Türkiye’de halkın İslam’a olan sevgisi, Türkiye’de iktidar ya da muhalefet olmuş neredeyse tüm parti liderleri tarafından manipüle edilmiş, siyasi çıkarları uğruna kullanılmıştı.

 

Bu yıl yine Ramazan’la birlikte toplumun daha İslami bir havaya bürünmesi beklenirken, partilerin de bu havanın dışında kalmayacağı görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C