Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne oylanacak?
14 Temmuz 2010 / 05:41
MHP’nin resmen kampanya başlatmasıyla referandum sath-ı mailine hızla girilmiş oldu. Anlaşıldığına göre üç lider de bütün ülkeyi dolaşmaya, halka doğrudan seslenmeye çalışacak.

Okay GÖNENSİN-VATAN

CHP ve MHP’nin oylanacak olan anayasa paketinin içeriğiyle ilgili olarak söyleyebileceklerini Anayasa Mahkemesi ellerinden aldığına göre, iki muhalefet partisinin stratejisi, kaçınılmaz olarak referandumu iktidar partisi için bir “güven oylaması”na çevirmek olacaktır.

Buna karşılık AKP lideri, yargıyla ilgili maddeler dışında, vatandaşlara getirilen yeni hakları anlatma imkânına sahiptir. Memurların örgütlenme hakkının genişlemesinden kadınlara pozitif ayırımcılığa kadar birçok somut konuyu AKP sözcüleri ve Erdoğan düzenli olarak işleyecektir.

***Kampanya süresince AKP anayasa paketinin içeriğini anlatabildiği oranda avantajlı olacaktır. Çünkü muhalefet partilerinin anlatmak zorunda oldukları konu, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın üye sayısı ile üyelerinin seçimine ilişkindir ve bunun neden sakıncalı olduğunu anlatmak hiç de kolay değildir. Paketin diğer maddelerinin “günahı” sadece AKP tarafından hazırlanmış olmalarıdır ve muhalefet sözcüleri bu konulara girmemeye çalışacaklardır.

Bir meydanda anayasa paketi konuşulacak, diğer iki meydanda AKP iktidarının 8 yıllık icraatları masaya yatırılacaktır.

İcraatların masaya yatırılması faslında en güncel ve acil mesele olarak demokratik açılımın başarısızlığı, terörün artışında iktidarın sorumluluğu gibi konular en önemli malzemeler olacaktır.

Bu tablo da liderlerin performanslarının referandum sonucu üzerinde etkili olacağını gösteriyor. Şu anda kararsız görünen geniş bir kitlenin sandıkta anayasa paketi için mi yoksa AKP iktidarının tüm icraatları için mi oy kullanacaklarını bu performanslar belirleyecektir.

***Muhalefetin referandumu AKP hükümeti için güven oylamasına dönüştürmesi kendileri açısından ciddi riskler taşıyor. Eğer sonuç “evet” çıkarsa AKP bir seçim daha kazanmış olacaktır, üstelik bu galibiyeti “CHP-MHP-BDP ittifakına” karşı kazandığı için genel seçime daha güçlü girebilecektir.

Özellikle CHP’nin ve yeni yönetiminin bu hesabı yapmış olması gerekir, çünkü sandıktan evet çıkarsa, hele evet oranı yüzde 60’a yaklaşırsa bu, öncelikle CHP’nin yenilgisi olarak görülecektir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C