Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Afganistan yardımını askıya aldı
13 Temmuz 2010 / 20:01
Avrupa Birliği Afganistan özel temsilcisi, Afganistan’a yapılacak 600 milyon euro maddi yardım paketini askıya aldıklarını açıkladı.

AB temsilcisi Vygaudas Usackas, “AB, Afgan önceliklerinin ne olduğu ve bu önceliklerin programımıza ne kadar uyduğunu görene kadar, 3 yıllık yardım paketini Mayıs ayından Eylül ayına kadar bilinçli olarak ertelenmiştir” dedi.

 

20 Temmuz’da Afganistan önemli bir uluslar arası toplantı düzenleyecek. Bu toplantıda Batılı ortakların, Afganistan’da ne tür gelişmeler kaydedildiği ve gelecek hakkında ne tür planlar yapıldığını duymak istedikleri belirtiliyor.

 

Yolsuzluk suçlamaları altında olan Afgan Hükümeti adına Başkan Karzai suçluları adalete teslim edeceğini söylemesine rağmen, hükümette yolsuzluğun arttığı iddia ediliyor.

 

Afganistan Dürüstlük İzleme adında bir sivil toplum kuruluşunun yayınladığı son rapora göre 2006’dan bu yana geçen 3 yılda, yolsuzluğun 2 kat arttığı öne sürülüyor.

 

Avrupa Birliği’nin yardım kararı aldığı zaman da yolsuzluk iddiaları bulunmasına karşın, erteleme için açıklanan sebebin dışında, bugün bir Afgan askerinin üzerlerine ateş açarak 3 İngiliz askerini öldürmesi yüzünden verilmiş bir ceza olduğu düşünülürken, büyük bir ekonomik kriz içinde bulunan Birliğin de para vermeyi ertelemek için bunu bir fırsat olarak görmüş olduğu gözden uzak tutulmuyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C