Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karzai İngiltere’den özür diledi
13 Temmuz 2010 / 18:53
Bugün sabah saatlerinde Helmand eyaletinde bir Afgan askeri İngiliz askerlerinin üzerine ateş açtı. 3 İngiliz askeri ölürken, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai İngiltere’den özür diledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı olayla ilgili yaptığı açıklamada saldırganın birden çok silah kullandığını belirtirken, Helmand’daki İngiliz birliğinin sözcüsü James Carr-Smith olayın münferit bir olay olduğunu, ISAF ve Afgan dostlarına ihanet eden bir kişi olduğunu savundu.

 

Afganistan Müttefik orduları komutanı Petraeus da olayın beraber çalışmalarını engellemeyeceğini, Afganlıların ve müttefiklerin omuz omuza 'ortak düşmanlarına' ve diğer aşırılıkçılara karşı savaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

 

Savunma Sekreteri Liam Fox da aynı şekilde İngiliz ve ISAF kuvvetlerinin Afganlılarla omuz omuza çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

Afganistan’da verdiği kayıplar yüzünden başı çok ağrıyan ve bölgedeki askerlerini daha güvenli olan Helmand’ın orta bölümüne çeken İngilizler, buna rağmen kayıp vermeye devam etmesi, İngiliz hükümeti üzerinde var olan çekilme baskısını artırması bekleniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C