Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: “Batı’nın bir parçasıyız”
13 Temmuz 2010 / 17:57
Newsweek dergisinin son sayısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapılan bir röportaj yayınlandı.

Röportajda Türk dış politikasının ana gündemini oluşturan konularda sorulan sorular çerçevesinde açıklamalar yapan Davutoğlu önce Mavi Marmara olayı ile başlayan İsrail krizini değerlendirdi.

 

İsrail’e karşı yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Davutoğlu, Türkiye’nin özür talebi  yerine gelmediği takdirde “ilişkiler kesilir” ifadesine açıklık getirdi. Davutoğlu, bu ifade ile “ilişkilerin düzelmeyeceğini” kastettiğini söyleyerek Türkiye’nin tek taraflı olarak kendi müeyyidelerini uygulama hakkına sahip olduğunu savundu.

 

Davutoğlu İsrail için, “Barış perspektifine döndüğünde, İsrail ile ilişkilerimiz 2008’den daha iyi duruma gelebilir” dedi.

 

İsrail saldırısının ardından vatandaşların ve diğer yolcuların Türkiye’ye getirilmesinde Amerika’nın ciddi katkıları olduğunu da ekleyen Davutoğlu, Türkiye’nin NATO üyesi bir ülke olduğunu, NATO üyesi bir ülkenin vatandaşlarının askeri bir saldırı ile öldürüldüğünü belirterek, NATO’nun bir müttefik dayanışması göstermesi gerektiğini savundu.

 

Tahran anlaşması konusunda “durumdan vazife çıkarmadıklarını” anlatan Davutoğlu “yıllardır süren müzakerelerden sonra bu konuda referans metin şeklinde kullanılabilecek tek objektif, somut doküman”ın bu anlaşma olduğunu öne sürdü.

 

İran’ı samimi buluyor musunuz sorusuna ise İran’ın 17 Mayıs’taki taahhüdüne uygun şekilde 24 Mayıs’ta Viyana Grubu’na mektup yazdığını, ancak bu mektuba yaptırımların oylanmasından 2-3 saat öncesine kadar cevap verilmediğini söyleyerek, asıl karşı tarafın samimi olmadığını ima etti.

 

Tahran’da anlaşma sırasında imzalanan fotoğrafların oldukça samimi göründüğü hatırlatılınca, Bakan Davutoğlu “Böyle bir anlaşmayı Türkiye ve Brezilya değil de, A - B ülkelerinin liderleri yapmış olsaydı, o fotoğraftan fazlasını verirlerdi ve bunlar da muhtemelen büyük alkış alırlardı.” dedi.

 

Röportajın Türkiye’nin Batı’yla ilişkileriyle ilgili bölümünde ise Türk dış politikasının Batı’yı kaybetme pahasına sürdürülebilir mi sorusu soruldu. Davutoğlu şunları söyledi: “İçinde olunan bir şey kaybedilmez. Biz Batı’nın içindeyiz. Batı, eğer bizi dışarıda, kaybedilecek ya da kazanılacak bir nesne gibi görüyorsa, mantık yanlış. NATO'da biz de herhangi bir ülke kadar söz hakkına sahibiz. Kimse Batı ittifakını kendi tapulu malı görüp de başkasını içinde ya da dışında telakki etme hakkına sahip değil. Bizim izlediğimiz diplomasi tam da Batı diplomasisidir, AB diplomasisidir.”

 

Davutoğlu, Sudan sorunu ile İran’daki muhalefetle ilgili bir soruya da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’in Türkiye ziyaretinde Türkiye’nin tutumunu net bir şekilde ifade ettiğini, “İran’daki demokratikleşme” konularında da AB açıklamalarına katıldıklarını ifade etti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C