Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önce ‘Deniz Feneri’ şimdi İHH
13 Temmuz 2010 / 12:34
İslami yardım kuruluşları Alman hükümetinin pençesinden kurtulamıyor. Özellikle dünya çapında ses getirmeye başlayan ve destek bulan yardım kuruluşları Almanya’daki taklitleri vasıtasıyla karalanıp, gözden düşürülmek isteniyor.

Mavi Marmara baskınının ardından tüm dünyada adından söz ettiren yardım kuruluşu IHH bu şöhretin bedelini ödemeye başladı.

 

Müslümanların, Gazze’de İsrail ambargosu altında yaşayan din kardeşlerine gönderdiği yardımları taşıyan Mavi Marmara adlı gemiye İsrail ordusunun düzenlediği kanlı operasyondan sonra, İsrail’e karşı bütün dünyada büyük bir nefret dalgası yayılırken, İHH da büyük bir prestij kazanmıştı. ‘İsrail ablukasını kaldırana kadar mücadeleye devam edeceğiz’ diyen İHH’nın arkasında, hem maddi hem manevi, büyük bir destek oluşmaya başlamıştı. Tam bu esnada Almanya’nın aynı isimde farklı bir derneği ‘terör destekçisi’ adı altında suçlaması, İHH’nın önüne çok büyük bir engel çıkarmış oldu.

 

Frankfurt merkezli IHH e.v. adlı dernek, Türkiye’deki kuruluş ile aynı adı taşımaktan öte bir ilgisi bulunmamasına karşın, yine bir İslami yardım kuruluşu olarak Gazze’ye yardım gönderiyor. Bu iki vasfın bir araya gelmesi insanların kafasını bulandırmak için yeterli görülüyor.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre, Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere "Alman topraklarından doğrudan ya da dolaylı yoldan İsrail devletinin varlık hakkına karşı faaliyet gösteren örgütler, ülkedeki örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmiş olurlar. Bu nedenle IHH'yı bugün itibarıyla yasakladım" ifadesini kullandı.

 

Bu yasaklama ifade edilirken ilgili haberlerin alt satırlarında Türkiye’de bulunan İHH ile ilgisi bulunmadığı söylense de, dev başlıklar Almanya İHH’yı yasakladı diye atılıyor. Bu durumun İHH’yı etkileyeceği açık. Alman Hükümetinin yaptığı operasyonun amacının da bu olduğu düşünülüyor; İHH’nın ismini terör ile bir araya getirerek parlayan yıldızını söndürmek.

 

İHH gereken açıklamaları yapmasına karşın Alman Hükümetinin aldığı karar manşetlere taşınırken, onun açıklamaları ancak alt sıralarda yer bulabiliyor olması, savunmasını güçleştiriyor.

 

Aynı durum 2008 yılında Deniz Feneri yardım derneğinin de başına gelmişti. Almanya’da kurulu bulunan Deniz Feneri e.v adlı derneğe, hesaplarda yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla,  Alman makamlarınca operasyon düzenlenmiş ve yetkililerine dava açılmıştı. Türkiye’de bulunan Deniz Feneri derneği, Alman dernekle hiçbir ilgisi bulunmadığını bildirmesine karşın, büyük prestij kaybına uğramıştı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C