Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Dost' Ateşi Her Yeri Yakıyor...
07 Nisan 2010 / 00:46
Afganistan'da Almanlar, Irak'ta Amerikalılar...

Afganistan’da, Alman askerlerinin yanlışlıkla açtıkları ateş ile 6 Afgan askerini öldürmeleri Almanya’da tartışmalara sebep oldu.

 

Almanlar, Amerika’nın ardından Afganistan’da en çok asker bulunduran ikinci ülke. Bölgede sekiz yıldır ISAF bünyesinde Taliban ile mücadele veren Almanların içinde bulundukları durum ve misyonları hakkında Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Gutenberg “Afganistan’daki durum tehlikeli. Bunda gizlenebilecek bir taraf yok. Biz çekilme konusunda bir perspektif belirledik, ancak o tarihe kadar bu tehlikeli görevi yürütmek zor olacak, yaşanan şiddetli çatışmalar da Afganistan’da savaş benzeri koşullar içinde olduğumuzu gösteriyor.” dedi.

 

Deutsche Welle’nin haberinde, Alman Savunma Bakanı, Afganistan misyonunun gerekliliğini vurgulayarak, ülkeden en kısa sürede geri çekilme yönündeki talepleri reddetti.

 

Kunduz bölgesinde geçtiğimiz günlerde Afganlılara ateş açılması olayı ile ilgili olarak Afgan valisi herhangi bir uyarı yapılmadan, üstelik de araçların askeri araç olduğu belli iken ateş açıldığını iddia etti. Alman Savunma Bakanı konu ile ilgili soruşturma açıldığını ve mevkidaşından da özür dilediğini belirtti.

 

Alman Savunma Bakanı’nın sadece mevkidaşından özür dilemesi, işgalcilerin halkı Müslüman ülkelere ne derece değer verdiğinin göstergesi olarak yorumlandı.

 

Bu olayın izi henüz silinmeden Irak’tan Amerikan askerlerinin bir gruba açtığı ateş ile toplam 12 kişi öldürmesi olayı gündeme geldi. Irak’ta ‘Dost’ olarak’ bulunan ve Iraklıları Demokrasi getirerek ‘kurtaran’ Amerika’nın Irak’ta çekilmiş bir videosu ortaya çıktı. Bir internet sitesinin yayınladığı görüntülerde içinde muhabirlerin de olduğu bir gruba ateş açıldığı, ardından onlara yardıma gelen ambulansa ve görevlilere de aynı şekilde ateş edildiği görülüyor. Olayda Amerikalılar 12 kişiyi katlediyor.

 

Özellikle Müslüman ülkelerde, savaş halinde bulunan Batılı askerlerin, asker sivil ayrımı yapmadan, ateşli silahlarını pervasızca kullandıkları her iki olayda da görülüyor. Ölenler Müslüman olunca, ölümler ancak sayı olarak tutuluyor ve örneğin Irak’ta ölen Iraklı Müslüman sayısının milyonlara ulaşmış olması bile ne Amerika’yı ne de Batı’yı rahatsız etmişe benzemiyor.

 

Hem Almanya hem de Amerika, Müslüman zayiatından çok kendi kayıplarının  kendi kamuoylarında sebep olacağı tepkiden korkuyorlar. Almanya özellikle, öldürdüğü 6 afganlı yerine, kendi kaybı olan 3 askerin neden öldüğünün derin hesapları içine girmiş durumda.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C