Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hoca’nın saadet zinciri kırıldı
12 Temmuz 2010 / 21:28
SP’nin Olağanüstü Kongresi’nde Numan Kurtulmuş ve Erbakan arasındaki liste krizi nedeniyle Kurtulmuş üçüncü turda seçildi ancak partideki Erbakan hakimiyeti son buldu.

TARAF

 

Saadet Partisi’nin dün Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan kongresine Necmettin Erbakan’ın hazırladığı yeşil ve Numan Kurtulmuş’un belirlediği isimlerden oluşan beyaz liste nedeniyle yaşanan gerginlik damgasını vurdu. Her iki listede de genel başkanlığa aday gösterilen Kurtulmuş, Erbakan’ın yeşil listesinin genel başkan adaylığından çekildi. Oylamada yönetim Kurtulmuş’un beyaz listesiyle oluşturuldu ancak yeşil listeyi destekleyenler oy kullanmama kararı alınca ilk iki turda salt çoğunluğu sağlayamayan Kurtulmuş salt çoğunluğun aranmadığı üçüncü turda genel başkan seçilebildi.

 

310 oyla seçildi

 

Genel başkanlık seçiminin ilk turunda bin 250 delegeden 634’ü oy kullandı. Bu oylardan 571’i geçerli sayıldı. İkinci turda da 287 delege oy kullandı. Bu oylardan 279’u geçerli kabul edilirken, 8 oy da geçersiz sayıldı. Salt çoğunluğun aranmadığı üçüncü tur oylamada, Kurtulmuş 316 oydan 310’unu alarak genel başkan seçildi.

 

Kurtulmuş’un, partiyi ‘Milli Görüş’ çizgisinden merkeze daha yakın bir çizgiye çekmeyi amaçladığı kongrede yönetimi kaybetse de Erbakan’ın yoğun etkisi hissedildi. “O ne diyorsa o” pankartlarının açıldığı salonda sık sık “Mücahit Erbakan” sloganları atıldı. Haremlik-selamlık uygulamasının yapıldığı kongrede AKP de yuhalandı.

 

Listeler açıklanınca kavga çıktı

 

Kurtulmuş’un konuşmasının ardından salona giren ve protokol kısmında bir tarafına eski Genel Başkanı Recai Kutan’ı, diğer tarafına ise Numan Kurtulmuş’u alan Erbakan, duayla başladığı konuşmasında kongrenin amacının bayrağı gençlere emanet etmek olduğunu söyledi. Ancak konuşmaların ardından Erbakan’ın desteklediği “Yeşil liste” ve Kurtulmuş’un belirlediği isimlerden oluşan “Beyaz liste” şeklinde iki liste olduğu açıklanınca, delegeler arasında yumruklaşmalara varan tartışmalar yaşandı. Kavga çevik kuvvet polisinin müdahalesiyle ayrıldı.

 

Kurtulmuş oylamanın ardından “Aslında iki listenin olmaması daha hayırlı olabilirdi, ancak bir genel başkan olarak son noktaya kadar tartışılmış ve istişare edilmiş bir listede 5-6 tane ismin olmaması yüzünden farklı bir liste çıkmasını doğrusu çok anlayamadığımı ifade etmek isterim” dedi. Oğuzhan Asiltürk ise yaptığı konuşmada, ‘Milli Görüş’te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi ve eski kadroların yok sayılmasına tepki gösterdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C