Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Genç Birikim' Temmuz sayısı çıktı
11 Temmuz 2010 / 20:59
Genç Birikim’de bu ay Gazze ve bu konuyla ilintili konulara ağırlıklı yer verilmiş.

Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar “PKK Terörü ve Derin Devlet” başlıklı yazısında PKK’nın varlığının gerçekte neye bağlı olduğu irdelemiş ve PKK terörünün bazen durması bazen de azgınlaşmasının arkasında Siyonist ve sömürgeci ülkelerin menfaatlerinin yattığını ifade etmiş. PKK’nın emperyal amaçlı bir oyunda basit bir figüran olduğu belirtilen yazıda PKK’nın ırkçı, Marksist, Leninist; içinde yaşadığımız rejim gibi laik, baskıcı, totaliter ve tek tipçi bir zihniyete sahip olduğu, PKK hareketinin sadece PKK'lıların kendi gayretleriyle geliştiğini ve 25 yıla yakın bir süre düzenli bir orduya karşı savaşı devam ettirebilecek güce geldiğini söylemenin mümkün olmadığı, PKK’nın bu gücünü, hem ülke içinde ve hem de ülke dışında, çeşitli karanlık ve sömürgeci güçlerce sağlanan silah, para, eğitim, barınma ve himaye etme yani hem askerî hem de lojistik destekle devam ettirdiği ortaya konmuş. Kuzey Irak ve Güneydoğu Anadolu’nun, petrol ve doğalgaz boru hatlarının kesişme noktası olacağı bu nedenle İsrail’in bölgede Kürtlere karşı özel bir ilgisinin ve bağının olduğu da yazıda irdelenmiş.

 

İsrail'in kuşatması altında bulunan, ekmek, ilaç, su ve diğer insani ihtiyaçlarına dahi ambargo konulan Filistinlilere yardım amacıyla yola çıkan ancak Gazze'ye varamadan Siyonist Katil İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde bulunanlardan M. Şerif Niziplioğlu’nun bu kutlu yolculuğunu Genç Birikim Dergisi Konferans Salonunda Ankaralı Müslümanlara anlattığı programın çözümünü de dergide bulunuyor. M. Şerif Niziplioğlu konuşmasında şöyle söylüyor: Biz onun dinine sımsıkı sarılırsak, biz onun davası uğrunda mücadele edenlere, ezilenlere sahip çıkarsak Rabbimizin de bunun karşılığında bize bunun karşılığını ve bereketini vereceğini bu olayla birlikte hepimiz müşahede ettik. Bunun için Allah’a çok hamdetmek zorundayız.”

 

Celal Sancar’ın “Gazze Şeridi'ne Ablukanın, Tarihi Arka Planı” isimli BBC’den aktardığı yazısında, Gazze’ye uygulanan ambargonun tarihi ve tanıkların yaşadığı olaylar da bizzat kendileri tarafından anlatılmış.

 

Mahmut Celal Özmen de “Gazze'de Bir İşgal Yaşanıyor!” başlıklı yazısında Gazze’yi ve son zamanlarda yaşananları konu edinmiş ve gelişmeleri irdelemiş.

 

Bünyamin Ateş “Açılım Başarısızlığa Mahkum(du)!.. isimli yazısında Kürt meselesi, Türkiye’deki değişimin sınırları, PKK Terör Örgütünün mahiyeti ve gelecekle ilgili planları, açılım politikalarının tahlili, Güneydoğu Bölgesi’nin sosyolojik tahlilini incelemeye çalışacağını ifade ettikten sonra yazı dizisinin ilki olan bu yazısında kavramsal çerçeve elde etmek amacıyla farklılıklarla bir arada yaşamak konusu açıklanmaya çalışılmış. Asr-ı saadetin ilk mücahid/medrese talebeleri demek olan Ashâbu's-Suffe, Muhammed Mahi Münir tarafından ele alınmış.

 

Irkçılığa Karşı İslam Kardeşliği” başlıklı yazısında İdris Gökalp dinimizin ırkçılığa nasıl baktığını anlatmış. Yazar, şunları dile getirmiş: Ümmet ırkçılık belası ile bir çıkmaza sokulmaktadır. Çare bellidir: İçi vahiyle doldurulmuş, kuşatıcı, adil, her türlü zulme ve şirke ‘La’ diyen, şefkat ve merhamet temelli bir ‘İslam kardeşliği’.”

 

Sümeyra Arslan’ın “İnsan”; Fatih Pala’nın “Gemi Yarenleri ve Bahaddin Yıldız Özelinde Kadir-Kıymet Bilmek...”; Ayşe Merve Adanur’un, Muhammed Esed’in hayatının konu edinildiği Rüya İle Gelen Hidayet”; Leyla Özcan’ın “Fıkhî Mezhepler” isimli yazıları da ilgiyle okuyacağınızı umduğumuz diğer yazılar.

 gencbirikimtemmuz.jpg

 

Dergi iletişim: 229 67 18-19

www.gencbirikim.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C