Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Referanduma 'evet' Meclis'e destektir”
11 Temmuz 2010 / 08:19
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘‘Bu referanduma ‘evet’ demek bu ülkede nihai otoritenin, nihai kanun koyucunun Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna ‘evet’ demektir" dedi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Davutoğlu, Konya’nın Güneysınır ilçesinde katıldığı arazi toplulaştırması tapu dağıtım töreninde, ekonomik kalkınmanın yanında ülkeyi ayağa kaldıracak ikinci büyük sütunun da demokratik gelişme olduğunu söyledi.

Davutoğlu, ‘‘Demokrasinin güçlenmesi demek, sizlerin sesinin daha yüksek çıkması demektir. Başka hiçbir gücün değil, sadece sizin sesinizin duyulması demek. Bunu istiyorsanız hep beraber ülkemizin daha demokratik yapılara kavuşması için Anayasa referandumuna 12 Eylül’de büyük bir oranla ‘evet’ diyeceksiniz" diye konuştu.

Özellikle Anaysa Mahkemesinin kararının ve bu süreçte yaşananların referandumu daha da önemli kıldığını bildiren Davutoğlu, şunları söyledi:

‘‘Bu referanduma ‘evet’ demek bu ülkede nihai otoritenin, nihai kanun koyucunun Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna ‘evet’ demektir. Bu referanduma ‘evet’ demek, bu ülkenin geleceğini, bu ülkenin toplumundaki bütün ana unsurları belirleyen Anayasası’nın bundan önce olduğu gibi değil, bundan sonra ancak ve ancak bu milletin temsilcileri tarafından yapılabileceğine ‘evet’ demektir. Artık dünya ve Türkiye, bundan sonra bütün Anayasa çalışmalarının sivil temsilcileri oluşturan Meclisimiz tarafından yapılacağını görecektir. Ve buna yüzde 50’lerle değil, yüzde 80’lerle 90’larla, mümkünse daha yukarlarda ‘evet’ demek, bu milletin kendi sesine kendi temsilcilerine duyduğu güvenin işaretidir. İşte bu ikisi olursa, yani ekonomik kalkınma sağlanırsa ülkemizde demokrasi güçlenirse üçüncüsünü yapmak kolaylaşır."

"Bizim için dünyanın ekseni Anadolu topraklarıdır ve Anadolu toraklarından yükselen güneş batıya ve doğuya, kuzeye ve güneye yeni mesajlar yeni ilhamlar üretecektir" diyen Davutoğlu, vatandaşların açtığı ‘‘modern tarım için su istiyoruz" pankartını göstererek ‘‘su gelecek" dedi.

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
Fahri ERGÜN
26 Temmuz 2010 Pazartesi 17:14
REFERANDUMA HAYIR
Bu refeandum şirk anayasasının oylanmasıdır.Müslümanlar olarak bizlerin bu referanduma katılıp evet vermesi şirke gimektir.Bizler ancak ve ancak Allahın anayasasına evet diyebiliriz.Bundan dolayı referandum için sandığa gitmeyelim.
ibrahim ethem şekerli
21 Temmuz 2010 Çarşamba 09:19
Ciddi misiniz ?
‘‘Bu referanduma ‘evet’ demek bu ülkede nihai otoritenin, nihai kanun koyucunun Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna ‘evet’ demektir.
Diyor Bakan Bey. Diyor da demediği bir şey var !
Dininin adı ?
İrfan Toker
12 Temmuz 2010 Pazartesi 16:36
Ücüncüsü Ne Ola ki?
Yoksa zengin olduktan ve demokrasiyi de güçlendirdikten sonra İslam'ı mı getireceksiniz?Yani,nihai otorite ve nihai kanun koyucu Allah mı olacak?Anayasa Kur'an mı olacak?Yoksa Anadolu'dan yeni bir din mi çıkacak?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C