Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fadlallah etkilemeye devam ediyor
10 Temmuz 2010 / 19:48
İngiltere’nin Lübnan Büyükelçisi Frances Guy, kendisine ait blog sayfasında Pazar günü vefat eden Ayetullah Hüseyin Fadlallah’a övgülerde bulundu.

Frances Guy, Fadlallah için, görüşmekten en çok keyif aldığı Lübnanlı politikacı olduğunu belirterek, 'Dünyanın onun gibi farklı inançlarla uzlaşabilen, modern çağın gerçeklerini görebilen ve kısıtlamalara karşı durmaya cesaret edebilen daha çok insana ihtiyacı var.' dedi.

 

Sadece bu cümle İsrail’in öfkelenmesine yetti. İsrail’de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesine açıklama yapan bir İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcüsü 'Hizbullah'ın ruhani liderinin hiçbir övgüye layık olmadığına inanıyoruz. Hizbullah Londra ya da Glasgow'a füzeler fırlatsaydı lideri yine 'saygın bir adam' olur muydu?' diye sordu.

İsrail’in aşırı tepkisi karşısında geri adım atmak zorunda kalan Bayan büyükelçi blog sayfasında bulunan övgü sözlerini de kaldırarak yerine bir açıklama girdi. Frances Guy açıklamasında söylediklerinin İngiliz politikası ile karıştırıldığını, bunu temizlemek istediğini söyledi. Guy ayrıca, İngiliz devletinin Hizbullah’ı terörist olarak suçladığının da açık olduğunu belirtti.

 

Frances Guy cümlelerinin sonunda Lübnan için demokrasi tavsiyesi yapmayı da ihmal etmeyerek, “Ümit ederim ki Hizbullah şiddeti bırakarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (UNSCR 1701) çözüm önerileri doğrultusunda yapıcı, barışçı ve demokratik bir rol oynamaya başlar” dedi.

 

Bunu Şeyh Fadlallah ile sık sık tartıştığını belirten Guy, sözlerinin kendi isteği dışında insanları rahatsız ettiğini, kariyerinde en büyük vakti Arap dünyasındaki terörizmle, aşırılıkçılıkla ve ön yargılarla savaşmak için harcadığını kaydeden Guy “Dünyanın bu karışık bölgesinde hayatının ikinci bölümünde fikirleri sadece tarafların birbirine karşı siperlerini daha da sağlamlaştıran Şeyh Fadlallah’ın dini önemini belirttiğim teşebbüsüm için üzgünüm. Sebep olduğum kırgınlık için pişmanım” dedi.

 

Önceki gün de Amerikan haber kanalı CNN’in deneyimli bayan Orta Doğu muhabiri Octavia Nasr, Fadlallah için övgü dolu bir cümle kullanmış ve bu yüzden CNN tarafından derhal işten çıkartılmıştı.

 

Fadlallah’a övgüleri tepki çeken iki kişinin de bayan ve modern dünya görüşüne sahip Batılılar olmalarına rağmen, hayatı boyunca özellikle Amerika ve İsrail karşıtlığı ve siyasi duruşu ile öne çıkmış bir İslam alimine karşı teveccühte bulunmaları İslam’ın gerçek yüzünün ne kadar etkileyici olduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C