Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cnn’de, ‘Mehdi’ Konusu Tartışıldı
05 Nisan 2010 / 23:14
"Eğrisi Doğrusu"nun ağırlıklı konusu "Mehdi" idi.

 

Dün gece Cnn Türk ekranında Taha Akyol’un sunduğu “Eğrisi Doğrusu” isimli tartışma programı yayınlandı. “Anadolu Coğrafyasında İnançlar, Irklar, Kültürler” konulu programa konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ahmet Yaşar Ocak, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof.Dr. Şinasi Gündüz, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve araştırmacı-yazar Reha Çamuroğlu katıldı.

 

Canlı yayınlanan programda Afganistan’dan Balkanlara uzanan geniş bir coğrafyada yerleşmiş kültürler tartışıldı. Ancak tartışmanın ağırlık noktası Mehdi kavramı oldu. Mehdi kavramının tarihsel ve itikadi boyutlarıyla ele alındığı programda gerek Yaşar Ocak’ın gerek Şinasi Gündüz’ün ve de Taha Akyol’un itikad konusunda esasın ancak Kur’an’ın ayetleri olduğu ve Kur’an’da da Mehdi diye bir kavramın yeralmadığını anlatmaları çarpıcı bölümlerdi. Din adı altında inanılan kavramların dayandığı noktanın yine Kur’an olması gerektiğinden, Kur’an dışında başka kaynaklardan gelen, insanların bir takım yanlış inanışlarının, psikolojik hastalıklarının sonucunda ortaya çıkan çarpık anlayışların din olarak kabul edilemeyeceğinden bahsedilmesi, tartışmanın doğru bir merkezde cereyan ettiğini gösterdi.

 

Ortadoğu’da, bin yıllardır, yayılmış ve yerleşmiş mistik inanışlar, metafizik saplantılar, İslam’ın gelişinden sonra tamamen silinmeyerek, İslami kimlik altında yaşamaya devam etmiş hatta öyle ki  -bilgi şeklinde de olsa- Kur’an tefsirlerine kadar girmişti. Ayıntâbî Mehmed Efendi'nin Tibyân Tefsiri'nde anlatılan Zühre yıldızı hikayesi örnek olarak verildi. Doğru bir İslami anlayışta, Mehdi inancının olamayacağı bütün konuşmacılar tarafından dile getirildi.

 

İktibas Dergisi’nin de yıllardır söyleyegeldiği bu doğruların tekrar tekrar dile getirilmesi, toplumumuzun geleneksel inanışları arasındaki kimi bozuk kısımların ayıklanması, tevhidi bir bakış açısı kazanılması açısından çok önemlidir. Bu açıdan program güzel bir işlev görmüştür.

 

Yayınevimiz kitapları arasında 2003 yılında çıkmış olan “Haberlerin Ağında Mehdi” kitabında da aynı konu detaylı olarak ele alınmakta, Kur’an ve sünnet açısından kavramın bulunduğu nokta değerlendirilmektedir. Mehdi konusunda birikimini artırmak isteyenler için önemli bir kaynak olarak bu kitabı da tavsiye ediyoruz.

Bu yazıya toplam (11) yorum eklenmiştir.
Ahmet
26 Nisan 2010 Pazartesi 13:09
Hz.Mehdi(A.s) gelmiştir.
Talat Özhan ve diğer arkadaşım verdiğim web sayfasına iyi bak 1400 yıl önce peygamber efendimizin söylediği bütün özellikleri hadisler ve kuran ayetleri ile anlatılmış ama sizde o kalp gözü kör olanlardansınızda apaçık delilleri görmek istemiyorsanız Allah yardımcınız olsun.

Hz.Mehdi(a.s) Allah katında en üst makamdadır peygamber efendimizden dahi üst bir makamdır bu makam insanların keyiflerine göremi hareket edecek yani Allahın kendisine verdiği programa göre hareket ediyor anlayamıyormusun.

Allah sizlere yardımcı olsun inşallah
hakan konuk
21 Nisan 2010 Çarşamba 20:19
MERYEMİN OĞLU İSA? MEHDİ?Mİ
Sayın yayıncı kuruluşlar evet MEHDİ inancı safsata olabilir velakin bu KURAN'da vardır kastedilen ayet ise MERYEMİN OĞLU İSA'yı vurgular anımsatmak için ayeti aynen koyarım(MERYEM KUCAĞINDA ÇOCUKLA GELİNCE ORADAKİLER BİRBİRLERİNE ATIŞMAKTA TARTIŞMAKTADIRLAR VE MERYEME İFTİRA ATTILAR KUCAĞINDAKİ ÇOCUK ANNESİNE VE ORADAKİLERE SESLENEREK CAVAP VERDİ)ayeti arapçası MEHDİ olarak geçmektedir yani işaret MERYEMİN OĞLU İSA'yı vurgular bazı HADİS kaynakları v
Talat Ozhan
19 Nisan 2010 Pazartesi 11:10
EE Mehdı zuhur etti ise
Ahmed kardes mehdi zuhur etti ise kitaplarin icerisinde yazili gorevine ne zaman baslayacak.
Tabii bunlar Modern mehdi olduklari icin 'Randevu' yontemiyle calisiyor olmalilar ki her seye hemen zaman ayiramiyorlar.

Ey Allahin kullari biz kurtarmasi gerekn Kur'an'in gercekleri dir. Allah bunu son peygamber ve Vahyi ile bize bildirdi. bize dusen onu geregi gibi okumak.
Iktibas dergisine de bu inancin kirilmasina sagladigi katkilarida bir daha hayirla yaad ediyorum.
Talat
cüneyt taşoğlu
19 Nisan 2010 Pazartesi 01:35
ne mehdisi
yahu diyelimki mehdi gelecek. peki gelse bile mehdinin dünyaya bir mesajı olmalı. ne diyecek peki mehdi kuran dışı bir şey mi söyleyecek kuranı kerim için allah hatemul kitab demiyor mu yani son kitap. son kitap ortada apacık dururken mehdi gelip ne söleyecekki zaten ortada ve allah muhammed as için son peygamber demiyormu. mehdinin söleyeceğini söleyen bir sürü mümin var ortada. kuran da eksik birşey kaldı da onu mu tamamlayacak. mehdi inancı israilliyattır. yahudi uydurm
Furkan
16 Nisan 2010 Cuma 18:00
demek mehdi Geldi!!!
Ahmet adlı okuyucunun dediğine göre Mehdi gelmiş, demek öyle! Demek Mehdi geldi, kendini gizlemesin mübarek. Ortaya çıksın. En azından burun, alın ve omuz gibi fiziki özellikleri tutuyor mu, ona bakarız, nesebi, adı ve babasının adı uygun mu, bunları bilmemiz lazım...
Ahmet
15 Nisan 2010 Perşembe 21:18
Hz.Mehdi(A.s) İstanbul'da zuhur etti
Esselamun Aleyküm ve Rahmetullah.

Hz.Mehdi(A.s) İstanbul'da zuhur etti bile, siz dalga geçenler ve bu bir hurafedir diyenler! Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek isteyenler bu yaptığınızın hesabını yüce Allah'ın huzurunda nasıl vereceğinizi düşünün isterseniz. Çünkü Hz.Mehdi(A.s) geldi ve siz ve sizin gibilere, gereken cevabı Kur'an-ı Kerim ayetleri ile aşağıdaki internet sayfasında veriyor.

http://mehdisahibizaman.sitemynet.com

Yüce Allah sizler
cüneyt taşoğlu
10 Nisan 2010 Cumartesi 02:48
mehdi hurafesi
Mehmet Ali Ağca ben mehdiyim dedi. Niye inanmıyorsunuz? Hem çılgınca mehdi bekleyeceksiniz hemde bi kaç yılda bir ben mehdiyim diyenin birine de inanmmayacaksınız.Bırakın bu hurafeleri.Velevki mehdi geldi hani bekleniyor ya; ne diyecek mehdi geldiğinde? Apacık kuranı söleyecek çünkü hatemul kitap Kuranı Kerim ortada yani son kitap. Ondan başka kitap gelmeyeceğine göre kuran dışında bir sölemi olabilirmi Mehdi hz nin. Başka sölemi olmayacağına göre Kuranın sölemle
cüneyt taşoğlu
10 Nisan 2010 Cumartesi 02:41
mehdi hurafesi
Peki bu beklentiye müslümanların vermiş olduğu tepki aslında tepki değil bir taklittir her zamanki yaptıkları gibi. Mehdi güya muslumanlar arasından cıkacak. tıpkı yahudilerin Üzeyire Allah ın oğlu hiristiyanların da hayır İsa Allah ın oğlu dedikleri gibi müslümanlar da hayır hz muhammed en sevgili hatta haşa Habibullah dediler.Müslümanlara sesleniyorum madem mehdi beklentiniz var israiloğulları gibi,o halde neden ben mehdiyim diyene inanmassınız. Hazan Mezarcı b
cüneyt taşoğlu
10 Nisan 2010 Cumartesi 02:36
mehdi hurafesi
İsrailoğulları önderliğin kendilerinden alınmadığı ve insanların en hayırlı olduklarını iddia etmesi için hz muhammedi inkar etmeleri lazım. Çünkü eger onu peygamber kabul ederlerse kendilerinin yani yakup soyunun önderliğinin bittiğini kabul etmiş olurlar. Dolayısıyla hz muhammedi en başta kabul etmemeleri lazım. peki kabul etmeyince önderlik boşluğunu ne ile dolduruyorlar. İşte bu boşluğu geleck mehdi ye bağlıyorlar. Yani mehdi beklentisi aslında israiloğu
cüneyt taşoğlu
10 Nisan 2010 Cumartesi 02:32
mehdi hurafesi
Selamun aleykum herkese. Mehdi hurafesinin nerden geldiği iyi anlaşılmali öncelikle. Kuran ayetlerinden de gördüğümüz gibi insanlığın önderliği israil oğullarına verilmişti. Fakat israil oğulları değil dünyayı düzeltmek, bilakis bozgunculuk yapan olarak nitelendirilir kuranı kerimde. Bu yüzden Allah (cc) israiloğullarının insanlara yol gösterici özelliğini yani önderliğini alıp bu görevi kendisini vasat olarak gören orta yolu tutmuş zümreye verir.
Ramiz Aksun
07 Nisan 2010 Çarşamba 21:31
Enteresan
"İktibas Dergisi’nin de yıllardır söyleyegeldiği bu doğruların tekrar tekrar dile getirilmesi, toplumumuzun geleneksel inanışları arasındaki kimi bozuk kısımların ayıklanması, tevhidi bir bakış açısı kazanılması açısından çok önemlidir. Bu açıdan program güzel bir işlev görmüştür." ifadesini kullanmışsınız. Hayatınızda Kütüb-i Sitteyi açıp da Peygamber Efendimizin (s.a.v) Hz. Mehdi hakkındaki hadislerini hiç mi okumadınız? Haydi olabilir şim
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C