Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Faili meçhuller davasında tanıklar konuştu: JİTEM, ağabeyimi ölüme götürdü
10 Temmuz 2010 / 08:27
Cizreli Ramazan Elçi, 1994'te Toros marka otomobille gelen silahlı kişilerce gözaltına alındı. Üç gün sonra şakağından bir kurşun yemiş olarak bulundu.

ZAMAN

Hakkında kalp krizinden öldüğüne dair rapor düzenlendi. Faili meçhuller davasında 'tanık' olarak ifade veren kardeşi Nurettin Elçi, ağabeyinin JİTEM'ciler tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Elçi, ağabeyini götürenleri de duruşma salonunda teşhis etti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen faili meçhuller davasına dün devam edildi. Kayseri eski Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün de sanık olarak yargılandığı davada, 1994 yılında JİTEM'ciler tarafından infaz edilen Ramazan Elçi'nin ölümüyle ilgili tanıklar dinlendi. Tanıkların anlattıkları, Güneydoğu'da bir dönem yaşanan karanlık olaylara ışık tutacak nitelikte. Mehmet Geçit, Cizre Belediyesi'nde zabıta olarak çalışırken Ramazan Elçi'nin cenazesini morgdan aldıklarını, kimsesizler mezarlığına defnettiklerini söyledi. Geçit, "Definden hemen önce Nurettin adında biri geldi. Tabutu açtı, bu benim kardeşim deyip ağladı. Sonra mezardan ayrıldı." dedi.

Hamit Onat ise 1994 yılında Cizre'de işyerinin olduğunu, Ramazan Elçi'nin bir binek Toros'a bindirilip götürüldüğünü gördüğünü söyledi. Onat, "Toros bakkalın önünde durdu. İki kişi indi. Ramazan Elçi'yi alıp götürdüler. Gelen kişiler silahlıydı." dedi. Cizre'de Ramazan, Abdülhakim Güven ve Cabbar isimlerini duyduklarını ancak tanımadığını belirten Onat, "Bu Toros JİTEM'e aitti. Herkes biliyordu. Araçtan inenler daha önce müşteri gibi dükkana gelip gittiler." şeklinde konuştu.

Ramazan Elçi'nin kardeşi Nurettin Elçi de ağabeyinin öldürülmeye götürüldüğü anı ayrıntılı olarak anlattı. Cizre'de ağabeyi ile birlikte esnaflık yaptıklarını söyledi. 1994 yılında Toros marka bir arabanın işyerlerinin önünde durduğunu ve iki kişinin inerek içeri girdiğini söyledi. Şu ifadeleri kullandı: "Ben dükkanın arka kısmında istif yapıyordum. Oradan ön taraf görünüyordu. Elleri Kalaşnikof'lu, belinde tabanca olan iki kişi 'Burası Ramazan ve Nurettin'in işyeri mi?' diye sordu. Ağabeyim de 'evet' dedi. Bu sırada dükkanda 10'a yakın müşteri vardı. Biri bağırdı 'herkes eşyasını alsın çıksın, kapatıyoruz.' Müşteriler eşyalarını alıp çıktı. JİTEM'ci olduklarını anladığım için ben de bir teneke yağ alıp müşteri gibi çıktım."

Nurettin Elçi, işyerinden çıktıktan sonra yolun karşısına geçerek ağabeyinin götürülüşünü izlediğini anlattı: "Çaresiz izledim. Araba gri ya da beyazdı. Emniyet yönüne doğru götürdüler. Ben eve gittim, annemi savcılığa gönderdim. Savcı sormuş, emniyet ve askeriyede böyle bir kişinin olmadığını söylemişler. Ben dışarı çıkmadım, beni de götüreceklerini biliyordum. Üç gün sonra bir arkadaşımız hastanede bir ceset olduğunu söyledi. Gittiğimde mezarlığa götürmüşlerdi. Mezarlığa koştum, baktım ölen kişi ağabeyimdi. Şakağında bir kurşun izi vardı. Üç gün yas tuttuktan sonra İstanbul'a kaçtım. Orada 7 yıl kaldıktan sonra Cizre'ye döndüm."

Beyaz Toros'a binen geri gelmiyordu

Annesinin yeşil kart başvurusu için gittiğinde resmi kurumda kendisine bir belge imzalatıldığını anlatan Nurettin Elçi, "Belge ağabeyimin ölüm raporuymuş. Annemin okuma yazması yok. Oğlunun kalp krizinden öldüğünü rapor edip, ona imzalatmışlar." ifadelerini kullandı. Mahkeme Başkanı'nın "Ağabeyinin götürüldüğü sırada neden kimlik sormadınız?" sorusu üzerine Elçi şunları söyledi: "Toros'la götürülenler geri gelmezdi. O arabayı gören kaçıyordu. Kimlik sorma gibi bir hakkımız yoktu." Mahkeme Başkanı'nın sorusu üzerine Elçi sanıkları göstererek, "Temizöz'ü burada tanıdım. Kamil Atağ ve diğerlerini tanıyorum. O dönemde kardeşimi götürüp öldüren yanılmıyorsam Hıdır Altuğ'du. Bu kişi gelenler arasında vardı." dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamalarından sonra sanık Cemal Temizöz ve beraberindekilerin neşeli olduğu gözlendi. Temizöz'e dün üç avukat eşlik etti. Daha önce ise duruşmalara 6 avukat katılıyordu. Bu yüzden avukatlardan boşa kalan sandalyelere jandarmada görevli bir binbaşı ve bir yüzbaşı oturdu.

İsmail Avcı-Zaman

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C