Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da vahşet: 65 müslüman katledildi
09 Temmuz 2010 / 23:21
65 masum müslüman Pakistanlı acımadan katledildi. Pakistan’ın Afganistan sınırı yakınlarında ki Mahmond aşiretler bölgesinde, Yakaghund Köyü’nde devlet binasının önünde bombalı saldırı düzenlendi.

İddiaya göre saldırıda iki bomba patlatılırken, en az bir kişinin ‘intihar bombacısı’ olduğu iddia edildi. Saldırganlardan birinin motosikletle olay yerine gelerek üzerindeki bombayı patlattığı öne sürüldü. AP ajansı, saldırının devlet binasına gelen Taliban-karşıtı gençlere karşı düzenlendiği yönünde spekülasyonlar olduğunu savundu.

 

Ajanslar iki bomba patladığını, birinci bombanın zayıf, ikincisinin daha güçlü olduğunu bildirirken, yetkililer ise ajanslara farklı bilgiler verdiler.

 

Reuters’in haberinde, sadece Mehraj Khan isminde bir devlet yetkilisinin ifadesi olan “bombacı devlet binası önünde kendini havaya uçurdu, kendini öldürürken onlarca insanı da yaraladı” cümlesine dayanılarak olay intihar saldırısı olarak yansıtıldı.

 

Akşam üzeri ölü sayısının 65’e yükseldiği bildirilirken, CNN’e bilgi veren Mahmond devlet ofisi şefi Amcad Ali Han, ölenler arasında 4 Pakistan polisinin bulunduğunu söyledi. Maksud Mahid Han isminde yine yerel ofiste çalışan bir kişi ise üç çocuğun ve iki kadının da saldırıda ölmüş olduğunu söylerken, bir başkası da altı çocuğun öldüğünü iddi etti.

 

Bu açıklamaların doğruluğu teyid edilemezken, henüz Pakistan Hükümeti tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

 

Saldırının yapıldığı yerin bir tarafında devlet ofisi bulunurken, diğer tarafta da bir cezaevi bulunduğu, bombaların patlaması ile cezaevinin bir duvarının yıkıldığı ve pek çok mahkumun firar ettiği kaydedildi.

 

Saldırı ile ilgili en önemli iddia ise saldırının, İslamabad’a önemli bir ziyaret gerçekleştiren iki Amerikalı senatörün Pakistanlı liderlerle buluştuğu dakikalarda yapıldığı iddiası oldu.

mohmandagency.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C