Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Dumansız Hava Sahası’ sağlıklı geldi
09 Temmuz 2010 / 20:30
Geçen yıl 19 Temmuz’da ‘başlayan kapalı alanlarda sigara yasağı’ uygulamasının sonuçları bugün Yeşilay, Dünya Sağlık Örgütü, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ortak basın toplantısında açıklandı.

Açıklamada hastanelere başvuruların azaldığı, harcanan ilaç maliyetinin düştüğü anlatılırken, toplumda sigara yasağına gösterilen desteğin de yüzde 92’ye çıktığı bildirildi.

 

'Acil Servislere, 178 Bin Daha Az Başvuru Oldu'

İstanbul Sağlık İl Müdürü Ali İhsan Dokucu yasağın olumlu bir sonucu olarak hastanelere sigaraya bağlı hastalıklar için yapılan başvuruların düştüğünü kaydetti.

 

Dokucu konuyla ilgili şunları söyledi: 'Bütün verilerimizi ve hastane bilgi sistemlerimizi bu çalışma için kullandık ve Müdürlüğümüzün bilgi işlem departmanından aldığımız veriler ışığında çarpıcı bazı sonuçlarla karşılaştık. Geçen yılın 19 Temmuzu ile bu yılın 1 Temmuzu arasında, astım krizleri, üst solunum ve alt solunum yolu enfeksiyonu olmak üzere 11 tane hastalığın, sabit hastanelerimize başvuru oranlarını tespit ettik. Yasanın etkisine bağlı, önemli bir veriyle karşılaştık. Birçok hastada başta astım krizleri olmak üzere ciddi bir azalma söz konusu. Bu sene acil servislere, 178 bin daha az başvuru oldu. Tütünün kapalı alanlarda engellenmesiyle, toplum sağlığı açısından çok büyük bir faydanın ilk işaretlerini biz bilimsel olarak ortaya koyduk.'

 

'Kazanılan İlaç Maliyeti 96 Milyon 100 Bin Tl.'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da Türkiye'de 2005 yılından itibaren, 2010 yılında en düşük sigara tüketiminin gerçekleştiğini, bu sayının yüzde 20 oranında daha az olduğunu söyledi.

İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü ile yürüttükleri çalışmaya değinen Dağlı, çalışma kapsamında üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit, zatürre, astım, akut astım atağı sıklıklarına bakıldığını, acil polikliniklerine başvuran hasta sayıları üzerinden değerlendirme yapıldığını belirtti.

Türkiye'de her ay polikliniklere 6 milyon acil başvurusu olduğunu, bu sayının İstanbul'da 800-900 bin arasında değiştiğini anlatan Dağlı, çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

'Türkiye'deki acil başvuruların yüzde 12.6'sı İstanbul'da gerçekleşiyor. Çalışmamızda, İstanbul'da acillere başvuran hastaların yüzde 30'unu yansıtan hastaneleri ele aldık. 2009'un ilk beş ayında 118 bin 172 kişi, acillere solunum yolu enfeksiyonları ve astım krizi nedeniyle başvurdu. 2010 yılının aynı döneminde, 94 bin 147 kişi başvurdu. Beş ayda bu aradaki fark yüzde 20.33 azalmayı gösteriyor. İstanbul'da bir yılda, solunum yolu enfeksiyonu ve astım krizleriyle ilgili 172 bin 980, Türkiye genelinde bir milyon 372 bin 857 başvuru azalması oldu. Kazanılan ilaç maliyeti İstanbul genelinde 12 milyon 108 bin 600 TL, Türkiye genelinde 96 milyon 100 bin TL'dir.'

'Anayasa Mahkemesinin Kararlarını Beklemek Durumundayız'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder de Türkiye'de 2009'da kamuoyunun sigara yasağına desteğinin yüzde 92'ye yükseldiğini söyledi.

Lokanta ve kahvehane sahiplerinin, kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasına ilişkin yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, iş yerine gelen müşteri sayısında azalma olduğuna dair birtakım söylemlerinin olduğunu belirten Ergüder, oysa kahvehane ve lokantalara giden vatandaşların yüzde 88'inin uygulamayı desteklediğini ifade etti.

Ergüder, Maliye Bakanlığının verilerine göre, geçen yıl 3 bin kahvehanenin kapandığını, ama 7 bin tane kahvehanenin açıldığını, bunun da tüm sektörlerin zarar etmediğini gösterdiğini aktardı.

’Sigara satışları düştü’

 

Toker Ergüder, Türkiye'de 2010 yılının ilk satışlarına bakıldığında, yüzde 20'lik bir düşüş olduğunu ve son 12 yılın en düşük satışının gerçekleştiğini belirtti.

Ergüder, toplumda yanlış bir algılamanın olduğunu, ancak yasakların devam ettiğini kaydederek, 'Anayasa Mahkemesinin kararlarını beklemek durumundayız. Türkiye'deki kanuna benzer kanunlar, dünyada 20 ülkede uygulanıyor. Bu ülkelerde kanunlar, anayasalara aykırı bulunmadı. Bu kanun, kişilerin nerede sigara içeceklerini, nerede içmeyeceklerini düzenleyen bir kanun' dedi.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Ahya Aras
09 Temmuz 2010 Cuma 21:58
.......
İnsanoğlunun kendi başına çıkardığı en büyük belalardan biri bu 'cıgara'dır. Şehirlerarası yolculuklarda maruz kaldığımız o 'cıgara' terörünü düşünüyorum da, insanoğlunun gerçekten ne büyük dalaletleri vardır diyorum. Yarım saatlik molada yiyor içiyordu tiryakiler, otobüs hareket ettikten sonra içeride cıgarasını yakıyor, 45-50 canlının istiflendiği o küçücük teneke kutunun içine büyük bir keyifle üflüyorlardı. O anda ne hak, ne hukuk, her şey cıgaranın dumanında düğümleniyordu. İyi ki böyle bir yasak oldu, her ne kadar tiryakiler bunu insan olarak haklarına büyük bir müdahale saysalar da... Demek ki insanoğlu bazen de böyle yasaklarla bazı işlere son veriyor...

Dostlar, ben cıgara içen bir Peygamber tasavvur edemiyorum, gelin sizler de etmeyin...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C