Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mahkeme Senato Konumuna Geldi
09 Temmuz 2010 / 19:24
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi’nin ‘değişiklik paketi” ile ilgili verdiği kararı eleştirerek Yüksek Mahkeme’yi ‘Senato’ olmakla suçladı.

Parti’nin sitesinden yayınlanan açıklamasında Kurtulmuş, “Anayasa Mahkemesi fiilen 12 Eylül’de kaldırılan senatonun yerine geçmiştir. Yani kendisini mevcut parlamentonun üstünde bir senato konumuna getirmiştir” iddiasında bulundu.


Çağdaş, demokratik, ilerici yeni bir anayasayı önemsiyoruz

 

Kurtulmuş, Türkiye’nin, 2010 yılında çağdaş, demokratik, ilerici bir yeni anayasayı değiştirebilmesini önemsediklerini belirterek, 12 Eylül ihtilalinin anayasasının yapıldığı günden itibaren bu millete dar geldiğini belirtti.

“Bu zannediyorum ki yapılan 17’inci anayasa değişikliği yamasıdır. Bu elbisenin bütünüyle değiştirilmesi gerekir” diyen Kurtulmuş, mahkemenin vermiş olduğu kararı, bütün mevcut anayasa kuralları ihlal edilerek alındığını kaydetti.

 

Kurtulmuş ayrıca Mahkeme’nin hukuki değil siyasi bir karar verdiğini, Bir orta yol bularak, “siyaseten çok fazla kutuplaşmanın, gerginleşmenin olmayacağı bir siyasi karar vermiştir” dedi.

 

Bizim teklifimiz ‘anayasa değişikliğinin’ otuz yıl önünde

 

Anayasa değişikliği ile ilgili hükümete iki ayrı dosya sunduklarını da anlatan Kurtulmuş “Hükümet yetkililerine iki ayrı dosya takdim ettik. Bir, anayasa top yekün nasıl değiştirilir. Bunu ‘biz olsak böyle yapardık’ dedik. İkinci dosya da ise hiç olmazsa bu pakette olması gereken asgari maddelerin üzerinde durduk. Bunların önemli bir kısmı dikkate alınmadı. Bizim tekliflerimiz hükümetin meclise sunduğu anayasa değişikliğinin otuz yıl önündedir.” dedi.

 

Kurtulmuş, mevcut anayasa değişikliğini eksik bulmalarına rağmen desteklemeyi de millete karşı bir sorumluluk olarak gördüklerini söyledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C