Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burada çok gaz var bize yardım edin
09 Temmuz 2010 / 05:37
Keşan’daki bir maden ocağında önceki gün çıkan ve dün de süren yangın nedeniyle yerin 1050 metre altında mahsur kalan üç işçiye ulaşılamadı. Güvenli bölgede sürekli temiz hava basılan işçilerden son alınan mesaj, “Çok gaz var, yardım edin” oldu.

Engin ÖZMEN / DHA - HÜRRİYET

EDİRNE’nin Keşan İlçesi Küçükdoğanca Köyü’ndeki Kale Madencilik Şirketine ait ocakta önceki gün  çıkan yangın dün de sürdü. Ocakta, raylar döşenirken yapılan kaynaktan kıvılcım sıçraması sonucunda dün saat 13.00 sıralarında ocakta yangın çıkmış, işçilerin çoğu dışarı çıkmayı başarırken, Yunus Aktaş, Halil Açıkgöz ve Volkan Hamarat yeraltında mahsur kalmıştı.

Arkadaşları için aşağı indi

3 işçi megafonla uyarılarak, 1050 metre derinlikteki güvenli bölgeye geçmeleri istenmişti. Kale Kömür Ocağı maden Mühendisi Şükrü Kazankaya, 40 kişilik ekiple kurtarma çalışmasının devam ettiğini belirterek şu bilgileri verdi:  “Yangını 2 kişi söndürmeye çalışmış, becerememiş. Aşağı katlara inip arkadaşlarını bilgilendirmişler. Ekipte çalışan Volkan Hamarat da 60 metre daha aşağı inerek, diğer arkadaşlarına haber vermiş. Saat 13.00 civarında Volkan’la diafon konuşması yaptık. ‘Burada çok gaz var bize yardım edin’ dedi. ‘Panik yapmayın, güvenli yere gidin, sizi kurtaracağız’ diye cevap verdik. O saatten sonra da yangın olduğundan diafon irtibatımız kalmadı.”

Siz soğutuyorsunuz yangın yine ısıtıyor

TTK Kaza Kurtarma Mühendisi Cüneyt Yamudi, ocaktaki durumla ilgili şu bilgileri verdi: “Yangını söndürürken soğutuyorsunuz, bir süre sonra yeniden ısınma oluyor. 6-7 metrelik bir göçük var. Şansımız iyi olursa 1-2 saate aşmak istiyoruz. Elbette saat ve süre verme şansımız yok. Göçük 850’nci metrelerde, mahsur işçiler ise 1050’nci metrede bulunuyor.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C