Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak’ta Şiileri hedef alan saldırılar
08 Temmuz 2010 / 22:34
Şiilerin, 12 imamın 7.si olarak kabul ettikleri İmam Musa Kazım’ın ölüm yıldönümü için toplanmaya başladıkları sırada kalabalığın ortasında bomba patlatıldı. Bugün Iraklı bir yetkili saldırıda 50 müslümanın öldüğünü 318 yaralı olduğunu açıkladı.

Irak polisi Çarşamba gecesi Bağdat’ın başka bölgelerinde yol kenarına bırakılan bombalar ile 6 kişinin daha öldüğünü, bombaların amacının ama törenlerine gelen Şiiler olduğunu düşündüklerini bildirdi.

 

Bağdat’ta Kazımiye bölgesinde düzenlenen büyük saldırının bir ‘intihar bombacısı’ tarafından yapıldığı iddia edilirken, Bağdat’ın diğer bölgelerinde patlatılan bombalar ile aralarında 8 yaşında bir çocuğun da olduğu 4 kişinin daha öldüğü bildirildi.

 

Bugün başlayan törenlerde Şiileri korumak için 200 bin Irak polisi ve askeri korumakla görevlendirildi, Şiiler için önemli bir bölge olan Kazımiye bölgesine de araç giriş çıkışı yasaklandı.

 

Şiilere yapılan saldırıları kimse üstlenmezken, Batılı ajanslara göre saldırıların amacı Irak’ta hakim olan siyasi belirsizlik ortamından avantaj elde etmek. Mart ayında yapılan seçimlerden beri ve ilk Amerikan birliğinin gidişine haftalar kalmışken bir Hükümetin henüz kurulamamış olduğu hatırlatıldı.

 

Geçen yıl ki törenlerde yine “iki kadın intihar bombacısı” olduğu öne sürülen saldırganlar tarafından anma törenleri için bir araya gelen Şii kalabalık bombalanmış ve 65 müslüman katledilmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C