Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fadlallah’ı öven muhabire tolerans yok
08 Temmuz 2010 / 21:19
Amerika’nın önde gelen medya kuruluşlarından CNN, bünyesinde 20 yıldır görev yapan, Orta Doğu muhabiri Octavia Nasr’ın Fadlallah’ı öven sözlerini duyunca işine son verdi.

Geçtiğimiz günlerde Hakk’ın rahmetine kavuşan Ayetullah Muhammed Hüseyin Fadlallah ölümünden sonra kadınlarla ilgili fetvalarıyla gündeme geldi.

 

CNN’in Orta Doğu muhabiri Octavia Nasr sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Fadlallah’ın ölümü üzerine yazdığı “Fadlallah’ın öldüğünü duydum, Hizbullah’ın saygı duyduğum devlerinden biri idi…” cümlesi üzerine işine son verildi.

 

CNN’in ödüllü muhabiri Nasr, yine Twitter üzerinden, çok özür dilediğini belirterek, Fadlallah’ın Müslüman kadınlar için verdiği fetvalar dolayısıyla bunu yaptığını yazması durumu kurtarmaya yetmedi.

 

Amerika’nın büyük medya kuruluşu CNN ise kendi sitesinde, Amerika Devletinin Hizbullah’ı terörist bir organizasyon olarak gördüğünü, Orta Doğu muhabiri Nasr’ın yazdığı gönderinin “büyük bir tepki aldığını”, bu noktadan sonra güvenilirliğinin zedelendiğini ve bu yüzden işine son verildiği CNN Başkan Yardımcılarından Parisa Husrevi tarafından açıklandı.

 

Haberde Nasr’ın “Benim Fadlallah’ın hayat boyu söylediklerini desteklediğim şeklinde aktarılıyor, benim yaptığım basit bir muhakeme hatasıdır” dediği de yazıldı.

 

AOL News’tan Paul Watcher, CNN’in katı tutumunu eleştirerek “Eğer birisi, papazların genç erkek çocuklarına yaptığı tacizleri gizleyen, prezervatif kullanılmasını engelleyerek milyonlarca insanın AIDS’ten ölümüne sebep olan Papa’yı fazlaca överse onu da işten kovar mı?” diye sordu ve CNN’in abartılı bir tepki verdiğini ifade etti.

 

Nasr’ın modern bir batılı olarak sahip olduğu düşünceler içerisinde Fadlallah’ın nasıl bir etkisi olduğu bilinmiyor ancak müslüman kadını hak ettiği yere çıkartmaya çalışan görüşlerinin onu da memnun ettiği görülüyor. Bu memnuniyeti basitçe ifade eden bir görüşe, derhal tepki gösteren Batı’nın bu örnek tutumu, dünyaya ihraç etmeye çalıştığı fikir-düşünce özgürlüğü söyleminin gerçekçi olmadığını bir kez daha teyid etmesi açısından önemli görülüyor.

 

Düşünce ve ifade özgürlüğü adı altında sadece kendi ölçülerine uygun düşüncelere izin verdiği görünen Batı’nın, konu İslam olduğunda derhal tepki verdiği, savunma mekanizmalarının ne kadar etkin çalıştığı, 20 yıllık deneyimli bir Orta Doğu muhabirinin sorgusuz sualsiz işten atılmasıyla bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C