Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Balyoz’a Balyoz İndi
05 Nisan 2010 / 21:11
14 ildeki Balyoz soruşturması durdu

cnnturk.com

 

Balyoz Eylem Planı soruşturması kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale'de muvazzaf askerlerin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Önce 14 ilde 95 kişi için gözaltı kararı çıktı, ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, 14 ildeki operasyonu durdurdu, savcılar Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'i soruşturmadan aldı.

 

"Balyoz Planı" iddiasını soruşturan iki savcı görevden alınarak, 14 ildeki operasyon durduruldu.

"Balyoz Planı" soruşturması çerçevesinde bugün 14 ilde çok sayıda gözaltı yaşanırken akşam saatlerinde soruşturmayı yürüten savcılar Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk'in görevden alınarak, yerlerine başka savcılar atandı.

İddialara ilişkin Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, görev değişikliğinin kendilerinin yetkisinde bulunduğunu ve her yıl onlarca kişiyi görevden aldıklarını ve yerlerine atama yaptıklarını söyledi.

Soruşturma savcılarının görevden alındığı iddialarının doğru olup olmadığını ilişkin ısrarlı sorular üzerine Çolakkadı "Soruşturma savcılarının kimliğini açıklamak biliyorsunuz Terörle Mücadele Kanunu'na göre suçtur. Bu konuda bilgi vermeyiz" dedi.

Bu arada görevden alınan savcıların Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk olduğu öğrenildi. Soruşturmadan alınmalarının sebebi ise başsavcının, "benim iznim olmadan gözaltı olmasın" talimatını yerine getirilmediği...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Murat Yöner ve Mehmet Ergül'ü Balyoz soruşturmasına atadı.

Başsavcı vekili Turan Çolakkadı da listede bulunan bazı kişilerin gözaltına alınmasını ise iptal etti. Çolakkadı, "görev değişikliği bizim yetkimizdedir" açıklamasında bulundu.

Bu arada gözaltına alınan aralarında emekli üç generalin de bulunduğu 16 kişinin sorgularına başlandı.

İstanbul:

Eski Haydarpaşa "GATA" Komutanı emekli Tümgeneral Tuncay Çakan ve eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık İstanbul'da gözaltına alındı.

İzmir:
Emekli Kurmay Albay S.Ö. gözaltına alındı. S.Ö İstanbul'a gönderildi.

Çanakkale:
Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde inkılap ve tarih okutmanı olarak görev yapan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun'un Güzelyalı Mahallesi'ndeki evinde polis ve jandarma gözetiminde arama yapıldı.

Tutkun gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi.

Ankara:

Balyoz Planı" iddiaları soruşturması kapsamında aranan emekli Albay Erdal A. Ankara Terörle Mücadele ekiplerince Çankaya'daki evinde gözaltına alındı. Emekli Albay Erdal A. evinde yapılan aramanın ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi.

Aynı soruşturma kapsamında aranan emekli Albay Ali Tarık A'nın yurt dışında olduğu bildirilmişti.

Bu arada, operasyonların sürdürüldüğünü ifade eden yetkililer, gözaltı sayısının artabileceğini kaydetti.

Konya:
Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli bir albayın gözaltına alındığı bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ergenekon soruşturması kapsamında, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli bir albay gözaltına alındı. İsmi henüz açıklanmayan albayın İstanbul'a götürüldüğü öğrenildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C