Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Yüce Mahkeme’ Referandum İstedi
07 Temmuz 2010 / 21:55
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yaptığı basın açıklaması ile anayasa değişiklik paketinin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan dava hakkında alınan kararı açıkladı.

Karara göre maddelerin içeriklerinde bulunan bazı ibareler iptal edilirken yürürlüğün durdurulması istemi ise reddedildi.

Başkan Haşim Kılıç’ın yaptığı açıklama şöyle:

''Başvuran davacıların, bu Anayasa paketinin tamamının şekil yönünden iptali konusundaki iddialarının tamamı reddedilmiştir. Ancak, Anayasa paketinin, anayasamızın 4. maddesinde ön görülen ‘teklif edilemezlik yasağı’ kapsamında olduğu iddia edilen 8., 14., 16., 19., 22., 26. maddelerinin incelenmesine oy çokluğuyla karar verilmiş ve yapılan denetim sonunda kanunun 16. maddesiyle Anayasa Mahkemesi'nin yapısına ilişkin Anayasa'nın 146. maddesinde yapılan değişikliğin 4. fıkrasında Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Sayıştay, Yükseköğretim Kurulu ve Baro Başkanlarının Anayasa Mahkemesi'ne gönderecekleri üyeler için yapacakları seçimlerde, her üyenin bu seçimlerde kullanacağı oyda, her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin, tırnak içinde ifade ediyorum burayı, her üyenin yani fıkrada iptal edilen bölümü söylüyorum; 'Her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin' bu ibare iptal edildi.

Yine kanunun 22. maddesi ile Anayasa'nın 159. maddesine yapılan düzenlemenin 3. fıkrasında yer alan 'Sayın Cumhurbaşkanı'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na atayacağı üyelerin iktisat ve siyasal bilim dallarıyla, üst kademe yöneticilerinden olacağına ilişkin ibare, yine bu 3. fıkradaki yine tırnak içinde söylüyorum; 'iktisat ve siyasal bilim dallarıyla', yine tırnak içinde, 'üst kademe yöneticileri' bu ibareler iptal edilmiştir. Yani geriye kalan hukuk dallarındaki öğretim üyeleri ile avukatlar arasında seçim mümkün halde devam edecektir.

Yine ayrıca Danıştay, Yargıtay, Adalet Akademisi ile adli ve idari yargı hakim ve savcılarının hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na üye seçiminde ancak bir aday için oy kullanabileceklerine ilişkin ibare de iptal edilmiştir. Ve bu ibarelerin, yine tırnak içinde ifade ettiğim, 'ancak bir aday için oy kullanabileceklerine ilişkin' ibarelerin bu esas maddelerin dışında, geçici maddelerde de yansımaları var. Oralarda da geçici maddelerde bu ibareler yer alıyordu. O maddeler içinden de, geçici maddeler içinde de bu ibareler çekilip alınmıştır, iptal edilmiştir.

Yürürlüğün durdurulmasına ilişkin istem oy birliğiyle reddedilmiştir. Kurulumuzun aldığı sonuçlar bunlardır: Bu sonuçların ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.''

Karara ilk tepkiler

 

Kararlarla ilgili gelen ilk tepkiler Anayasa Mahkemesi’nin yine yetkilerini aşarak Meclis’in yasama yetkisini ihlal ettiği belirtiliyor. AKP’den Suat Kılıç, Bekir Bozdağ, Hüseyin Çelik ve Hayati Yazıcı bu yönde görüş belirtirken, Salih Kapusuz “Anayasa Mahkemesinin kararının çok aykırı olmadığını, ancak yasamanın iradesine ve bazı dallarda seçimin engellenmesine yönelik bir adım atıldığını ifade ederek ''İnşallah hayırlı olur'' dedi.

 

Anayasa Mahkemesi’ne ‘yürütmeyi durdurma davası’nı açan CHP ise durumu Meclis’e ait yetkilerin ihlali bağlamında değil, kendi isteklerinin kabul edilmiş olması açısından değerlendirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP milletvekilleri Mustafa Özyürek, Ahmet Ersin ve Halil Ünlütepe, iptal edilen ibarelerin bulunduğu maddelerin referanduma gidemeyeceğini, bu iki madde olmazsa kendilerinin de referanduma destek olacaklarını söylemiş olduklarını belirttiler.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C