Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO yine ‘yanlışlıkla’ vurdu
07 Temmuz 2010 / 17:38
NATO hava saldırısında ‘yanlışlıkla’ Afgan ordusunu vurdu. Taliban Müslümanlarına karşı güneydeki Ghazni eyaletinin Andar bölgesinde giriştiği operasyonda 5 Afgan askerini öldüren NATO kuvvetleri, 2 Afgan askerini de yaraladı.

Afgan Savunma Bakanı sözcüsü General Muhammed Zahir Azimi, ülkenin doğusunda yer alan Ghazni bölgesinde kendilerine uyarı yapılmadan hava saldırısının başladığını söyledi.

 

Azimi, bunun ilk kez olmadığını, en azından bir daha olmamasını umduklarını belirtti.

 

NATO sözcüsü Josef Blotz ise üzgün olduklarını ve soruşturma açılacağını bildirdi. Blotz saldırının yapıldığı yerde Afgan milli ordusu askerlerinin olup olmadığını bilmediklerini de iddia etti.

 

Hava saldırısı haberleri İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox’un İngiliz askerlerinin Sangin bölgesinden çekileceğini açıkladığı sırada geldi.

 

Eski İngiliz Komutanı Richard Dannatt, NATO birlikleri için en kötü ay olan Haziran ayını hatırlatarak, İngilizlerin ölü sayısının 400’e ulaşabileceği uyarısı yaptı.

 

Dün gelen haberlerde, Afganistan’ın güney kesiminde yol kenarına yerleştirilen bir bomba ile 3 Amerikan askerinin öldürüldüğü bilgisi gelmişti.

Fotoğraf: Muhammed Zahir Azimi

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C