Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngilizler Güvenli Bölgeye Çekiliyor
07 Temmuz 2010 / 17:20
Afganistan’ın NATO kuvvetleri için en tehlikeli bölgesi olarak görülen Helmand vilayetinin güneyinde bulunan Sangin bölgesinde konumlanan İngiliz askerleri, bulundukları yeri Amerikalılara teslim ederek, Helmand’ın orta kesimlerine çekilecek.

İngilizlerin Sangin bölgesinden çekilme kararı beraberinde bazı soruları da gündeme getirdi. Guardian gazetesinden Simon Tisdall bunun bir geri çekilme olduğuna ve İngiliz ordusunun başarısızlığına vurgu yaparak, orada tutunmaya çalışırken verilen 100’den fazla kaybın buna değip değmediğini sordu.

 

Tisdall, Amerikan askerleri ile yer değiştirmesinin İngiliz ordusunun siyasi olarak yanıltılmış, yetersiz güç ve ekipman ile işi başaramadığının kanıtı olarak gösterilmesinin kaçınılmaz olacağını söyledi.

 

Geçen yıl Barack Obama tarafından talep edilen 30.000 askerin çoğunun Helmand ve komşusu Kandahar bölgelerine gönderileceğini belirten Tisdall, Ramazan’dan sonra Eylül ayında Taliban’a karşı büyük bir saldırı beklendiğini de kaydetti.

 

İngilizlerin 2007 Eylül’ünde Irak’ta Basra bölgesinde başarısız olan İngilizlerin İran sınırına doğru çekilişine benzeten Tisdall, o olayın Irak Hükümetinin kendi güvenliğinin sorumluluğunu alması açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgularken, Afganistan’da ise durumun böyle olmadığını, kontrolü sağlayacak bir Afgan milli ordusu ve polisinin güney Afganistan için mümkün olmadığını söyledi.

 

Simon Tisdall, 2006’da Tony Blair’in bölgeye gönderdiği 3000 İngiliz askeri ile Sangin bölgesine girildiğini, ardından NATO kuvvetleri arasında en fazla -%10- kaybın burada verildiğini belirterek helikopter eksikliğinin meseleleri daha da kötüleştirdiğini, onların yerine gelen Amerikalıların da karşı isyan stratejisinin eksik olduğunu öne sürdü.

 

Şimdi Sangin’den çekilirken, pek çok insan neden ilk planda İngilizler oraya gittiler ve bunca genç erkek ve kadının kaybedildiği korkunç maliyete karşın neyin başarıldığı sorulacaktır, ancak cevapları bulmak zor olacaktır dedi.

 

Sangin bölgesinde İngiliz askerlerinin başında bir aydır Amerikalı bir komutanın bulunduğu bundan sonra bölgenin kuzeyi ve güneyinin Amerikalılar tarafından kontrol edileceği bildirildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C