Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbağlar'da bir Bakan
05 Temmuz 2010 / 19:36
5 Temmuz 1993'te 33 kişinin kurşuna dizilerek öldürüldüğü Başbağlar katliamının 17. yılında yapılacak anma törenine Devlet Bakanı Faruk Çelik de katıldı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak otelde 37 kişinin katledilmesinden 3 gün sonra yapılan bu vahşetin kurbanları için bugün Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Başbağlar köyünde devlet erkanının katılımıyla anma töreni düzenlendi.

 

Törende konuşan Faruk Çelik şunları söyledi: “Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz, cümleler kifayetsiz kalıyor. Başbağlar, dillerin tutulduğu, boğazımıza düğümlendiği yerdir. Başbağlar, milletimizin ortak acısının ortak mateminin adıdır. Başbağlar denildiği zaman Türkiye'nin dört bir yanında boyunlar bükülmekte, gözyaşları akmakta, yürekler sızlamaktadır. Tam 17 yıl önce kalbimize bir hançer saplandı. Değil 17 yıl, yüzlerce yıl geçse de bu acıyı, bu acıyı bize yaşatanları, asla ve asla unutmayacağız. Bugünü andıkça birbirimizin elini daha sıkı tutacak, birbirimize daha sıkı sarılacağız. Bu vesileyle 5 Temmuz 1993'teki hain saldırıda hayatını kaybeden 33 vatandaşımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.”

 

Çelik Madımak olayına atıf yaparak, bu iki olayın arka arkaya gelmesinin manidar olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Her iki olay da aynı kanlı ellerin ürünü, aynı senaryonun iki farklı sahnesidir. Yakın geçmişimizde çok gördük. 1 Mayıs 1977, 1978'de Maraş'ta, 1980'de Çorum'da aynı karanlık odaklar sahnedeydi. Bu olayların amacı, açık ve net şekilde ortadadır. Farklılıklarımızı istismar etmek suretiyle, toplumumuzun uzuvları arasında nifak tohumları ekmek ve bu suretle bir çatışma ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Anadolu'yu Anadolu yapan değer ve çeşitlilikler, parçalanmak, birbirine düşürülmek istenmektedir. Allah'a çok şükür ki, milletimiz bu kanlı senaryoların parçası olmamıştır. Çünkü bizim milletimiz tarih boyunca her senaryoyu görmüş, her acıyı yaşayarak tecrübe etmiş bir millettir.”

 

Çelik’ten safları sık tutalım çağrısı

 

"Çünkü biz aynı derenin balığı, aynı bağın üzümü, aynı ağacın meyveleriyiz. Çünkü biz, aynı geçmişin çocukları, aynı geleceğin kurucularıyız. Aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bizi bu coğrafya da görmek istemeyenler, geçmişte tüm güçleriyle üzerimize geldiler. Ama bizi vatanımızdan, Anadolu'dan koparamadılar. Bizi er meydanında mağlup edemeyenler, bizi biz yapan duygularımızı koparmak için her türlü ayak oyununu oynadılar, oynamaya devam ediyorlar. Çünkü onlar da biliyorlar ki, gücümüz birliğimizden, kardeşliğimizden gelmektedir. Onun için daima saflarımızı sık tutacağız. Geçmişten dersler çıkararak, geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.”

 

“Hep birlikte çaba sarf edeceğiz. Çocuklarımıza nefreti değil, daima sevgiyi, kardeşliği, barışı, hoşgörüyü, birlik ve beraberliği öğreteceğiz. Karanlık odaklar pes edecek. Ama biz millet olarak pes etmeyeceğiz. Birlik ve beraberliğimizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklar, daima sevginin ve hoşgörünün yüceldiği topraklar olmuştur. Kardeşlik karşısında kalleşlik, sevgi tohumları karşısında nifak tohumları, birlik karşısında ayrılık, bu topraklarda yer bulamayacak, bu milletin nezdinde itibar görmeyecektir. İşte bu yüzden Başbağlar daima kahpeliğe, kalleşliğe ve şer odaklarına karşı milletimizin dik duruşunun sembolü olarak tarihteki yerini almıştır. Başbağlar asla karalar bağlamadı, bağlamayacak. Başbağlar metanetini korudu, koruyacak.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C