Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ablukayı delemeyen Türkiye ‘Özür’ peşinde
05 Temmuz 2010 / 18:37
İsrail’in kanlı Mavi Marmara baskınının ardından Türkiye’den İsrail’e karşı özellikle Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından, büyük bir tepki yükselmişti.

Gazze’nin yıllardır içinde yaşadığı ablukayı kırmayı hedefleyen yardım filosunda 9 kişinin hayatını kaybetmesiyle Türkiye’de her kesimden İsrail’e karşı bir tepki oluşmuş, Türkiye devlet olarak da İsrail’e tepki göstermiş ve bazı taleplerde bulunmuştu. Başbakan Erdoğan’ın ağır ifadeler kullanarak yüklendiği İsrail’den ablukayı kaldırması, uluslar arası bağımsız bir komisyon tarafından soruşturma açılması çağrısı yapılmıştı.

 

İsrail tarafı Türkiye’nin taleplerinin kabul edilmeyeceğini, ablukanın süreceğini, komisyonu da kendisinin belirleyeceğini söylemiş ve ikisi yabancı gözlemciden olan beş kişilik bir komisyon oluşturmuştu.

 

Bunun ardından Türkiye’nin, iç meseleleri yüzünden yönünü içeriye dönmesiyle iki ülke arasındaki tansiyon düştü.

 

Geçtiğimiz günlerde Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail hükümetinin ılımlı olarak tanınan Sanayi Bakanı Ben Eliezer, Brüksel’de bulundukları sırada bir otel odasında gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin, o sırada Brüksel’de bulunan Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Devlet Bakanı Egemen Bağış’dan da gizlendiği ortaya çıktı.

 

Görüşmenin gizli olması hem Türkiye’de hem İsrail’de büyük tepki çekti. Eliezer, Başbakan Netenyahu’nun bilgisi dahilinde görüşmenin gerçekleştiğini bildirirken, Davutoğlu ise talebin İsrail tarafından geldiğini belirtmekle yetindi.

 

Ahmet Davutoğlu Hürriyet gazetesine verdiği demeçte ise Türkiye’nin İsrail’den özür beklentisi olduğunu belirterek, "Önlerinde 3 yol var. Ya özür dilerler, ya uluslararası komisyonu ve onun raporunu kabul ederler ya da ilişkiler kesilir" dedi. "Eğer kendilerinin kurduğu komisyon kararına göre baskının haksız olduğunu kabul edip de özür dilerlerse bu da bizim için kabul edilir ama önce o kararı görmemiz gerek" dedi.

 

Türkiye’nin “ablukanın kaldırılması” talebi, “özür dileme” seviyesine gerilerken, Davutoğlu’nun “ilişkileri kesme” ifadesini BBC’ye yorumlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin bu ifadenin “Türkiye'nin İsrail'i tanımadığı bir noktaya gelinmesi anlamına gelmediğini” ve bu ifadenin “ilişkilerin oldukça olumsuz etkileneceği” şeklinde anlaşılması gerektiğini vurguladı.

 

Davutoğlu gazetedeki demecinde ayrıca “Hava sahası yasağının sivil uçuşları da kapsayacak şekilde genişletilmesine dair ise henüz bir karar yok. Gelişmelere göre gözden geçirilir.” dedi. Türkiye ile İsrail arasında yoğun askeri ilişkiler olduğu biliniyor.

 

İsrail tarafından gelen ‘özür dilemeyeceğiz, asıl siz özür dileyin’ açıklamalarına karşın, tartışmaların bu noktaya gerilemiş olması bile İsrail açısından büyük bir kazanım olarak görülüyor.

 

Türkiye’nin ise gerek Türkiye içinden, gerekse Arap ülkelerinden ve İslam alimlerinden aldığı büyük destek, uluslar arası platformda imajını hayli düzeltmesini sağlamış görünüyor.

 

Bütün tartışmaların üzerinden yürüdüğü Gazze’ye ise abluka uygulaması devam ediyor. Görünen o ki Gazze bir müddet daha kendi kaderiyle baş başa kalacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C