Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç Birikim Nisan Sayısı Çıktı
05 Nisan 2010 / 20:00
Genç Birikim dergisi Nisan sayısı ile okurlarıyla buluştu.

Afganistan’da yapılan zulmü kapağa taşıyan derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar, başyazısında Afganistan’ı değerlendiriyor. Afganistan’ın, Orta Asya’da kilit bir rolü olduğu, Asya kıtasının ortalarında yer alan İran, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan gibi Asya'nın Müslüman olan diğer ülkeleri ile komşu, coğrafi konumu itibariyle de başka ülkelerin sahip olamadığı önemli stratejik özelliklere sahip olduğu, Orta Asya ile Güney Asya’nın, Afganistan sayesinde birbirine bağlandıkları, Orta Asya'ya giriş için açılan tek kapının da yine Afganistan olduğu ifade edilen yazıda iki kutuplu dünyanın sona ermesi ve yeni bir durumun ortaya çıkması ile bölgede yeni jeopolitik şartların belirdiği ve Afganistan’ın eskisine oranla daha çok önem kazanan bir siyasal konuma yükseldiği ifade edilmektedir. Yazıda, ABD'nin, Afganistan'ı işgal etme planındaki hedeflerinden birincisinin bu bölgedeki yönetimleri ve dolaysıyla kendi bölgesel menfaatlerini tehdit eden İslami hareketleri ortadan kaldırmak, İkinci hedefinin ise daha geniş emperyal stratejik hedefler elde etmek olduğu, bu hedeflerin ise petrol, doğalgaz ve enerji yatakları ile küresel hegemonyasını bütün dünyada devam ettirmesi şeklinde ortaya çıktığı ve ABD’nin Afganistan'a saldırısının altında yatan asıl niyetin de bu olduğu belirtilmektedir.

Dergi yazarlarından Süleyman Arslantaş’ın, İslam’ın değişim/dönüşüm anlayışı üzerine önemli düşüncelerin ileri sürüldüğü “Nerede Hata Yapıyoruz?” başlıklı yazısında konu ile ilgili şu ifadelere yer verilmiş: “Tarihin kaydettiği en büyük değişimci, devrimci lideri Hz. Muhammed(sav)’dir. Hz. Muhammed(sav)’in de geldiği dönemde yaşamış olduğu toplumun bir düzeni, kuralı, yönetim biçimi vardır. Hz. Muhammed(sav)’in hiçbir zaman için aklının ucundan mevcut Mekke düzenini ıslah etmek geçmedi. Çünkü o biliyordu ki, devam eden düzen Mekke toplumunun hayat hakkında, inanç hakkında ve diğer alanlarda düşündüklerini ya da hayata ilişkin sahip oldukları hayat telakkilerinin (anlayışlarının) hayata ilişkin kavramların bir yansıması idi. Öyleyse o toplumun hayata ilişkin kavramları, düşünce sistemleri değişmedikçe toplumun, topluma hâkim olan düzenin değişme ihtimali yoktu.

Abdurrahman Bursevi ise bu ayki yazısında müfessir, düşünce insanı şehid Seyyid Kutub’un Mısır Müslüman Kardeşler ile olan irtibatını ve düşüncelerini kaleme almış. Kutub’un Türkçede İslami düşünce adı altında tercüme edilen eserlerinde İslami dönüş ve alternatif modelin genel özelliklerinin şöyle olduğu belirtilmiş:

“Her şeyden önce bu model kaynağını, ilahi referanslardan almaktadır. Bu durum beraberinde bir uygulama zorunluluğu getirmektedir. İnsanlar tarafından kurulan herhangi bir bölümün yok sayılması mümkün değildir. İnsan, onu kendine mal etmek ve yaşamında tüm ana hatlarını uygulamak zorundadır. Seyyid Kutup’a göre; İslam dışı diğer bütün sistemler, insanın vehim ve arzularıyla kapsamlı bir dünya görüntüsü sunmaya çabalayan insana özgü kibrin kendisine çıkış noktası edinir. Bu İslam dışı bütün inanış sistemleri ve toplumsal tasarımları için geçerlidir.”

Ahmet Hocaoğlu Hz.Peygamberin güzide sahabilerini tanıtmaya devam etmekte. Yazar bu ay Peygamber Efendimizin ümmetin emini olarak vasfettiği Hz. EBU UBEYDE B.CERRAH (r.anh)’ın hayatını gündeme getirmiş.

Olcay Küçüktülek ise yazısında İslam’da itaatin ne anlama geldiğini ve sınırlarını anlatmış. Yazıda itaat ile ilgili Yale Üniversitesi öğretim görevlisi olan Milgram’dan da alıntılar yapılmış. 

Selami Saygın’ın “Irak seçimleri: Kazananlar ve Kaybedenler”, Ali Kaçar’ın Milli Mücadele ve Halifeliğin kaldırılması.” Yusuf Adem Bolat’ın “Rasulullah’ın (sav) Siyasi ve Diplomatik İlişkileri”, Zeynep Gaffaroğlu’nun “Günümüz Zeyneb’lerinin Önderi Zeyneb El-Gazali” derginin öne çıkan diğer yazıları.

İletişim: 229 67 18

www.gencbirikim.net

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C