Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da Müslümanlara karşı birlik çağrısı
04 Temmuz 2010 / 09:16
Afganistan’da büyük bir hızla çuvallayan, Müslümanlara karşı umduğu sonuçları alamayan ve öfkesini sivillere yönelten NATO ve müttefik güçleri iki müslümanı daha katletti.

NATO güçlerinin, kendilerine Kandahar bölgesinde düzenlenen saldırılar sonrasında, yaptıkları geceyarısı operasyonunda biri kadın 2 müslümanı öldürdükleri açıklandı.

 

Nato olayla ilgili soruşturma açılacağını belirtti ancak bugüne kadar yapılan soruşturmalardan bir netice çıkmaması, bu soruşturmanın da bu taktikle yapılacağı yorumlarına sebep oldu.

NATO Sözcüsü Jane Campbell de, "bu tür 'kazaları' çok ciddi değerlendirdiklerini ve sivil kayıpların önüne geçmek için tüm önlemleri aldıklarını" iddia etti.

Afganistan’da bıçak sırtında yaşayan Nato ve Amerikan güçleri, Haziran ayında verdikleri 102 kayıp ile işgale başladıkları 2001 yılından beri en büyük kaybı verdiler. Kayıplar arttıkça, müslüman halka karşı işgal askerlerinin silah kullanma oranının arttığı biliniyor.

Görevden alınan önceki ABD komutanı McChrystal bu konuda hassa davrandığını, bu kayıpları önlemeye çalıştığını iddia ediyordu. McChrystal’in yerine atanan David Petraeus’un göreve başlamasından hemen önceki gün böyle bir olayın olması, bundan sonraki süreçte özellikle Amerikan ordusunun müslüman halka yaklaşımı konusunda şüpheleri artırdı.

Hepimiz tek bir takımın parçasıyız!

David Petraeus, Cuma günü Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan ABD büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi. Petraeus “Bunu başarmak için birlikte çabalamalı ve ortak bir hedef koymalıyız. Sivil ve asker, Afgan ve uluslararası güç, hepimiz tek bir görevi olan tek bir takımın parçasıyız” dedi.

Savaşın uzaması, kayıpların ve maliyetlerin artması sonucu müttefik ülkelerin kamuoylarında büyüyen huzursuzluğa karşı, Petraeus açıkça söylemese de hedefin İslam ve müslümanlar olduğunu, Batının misyonunu korumak zorunda olduklarını, bunun için de tek bir takım olarak çalışılması gerektiği hatırlatmasını yaptı.

Blackwater Afganistan’da

Başarısızlığın ardından komutan değişikliğinin de büyük sıkıntıya sebep olması beklenirken, bu sıkıntıyı engellemek için Amerika Blackwater isimli ‘Özel Güvenlik’ şirketi ile anlaştı.

Petraeus’un atanmasıyla aynı gün anlaşma yapılan Blackwater şirketi düzenlediği suikastlerle tanınıyor. Suçlu suçsuz ayrımı yapmadan insanların üzerine ateş açmasıyla da meşhur olan bu şirket Irak’ta yaptığı bir operasyonda 17 kişiyi öldürmekle suçlanmış, Amerika’da yargılanan 5 elemanı Şubat ayında tahliye edilmişti. Bu tahliyeyi Irak hükümeti kabul etmeyerek, şirketin derhal Irak’ı terk etmesini istemişti. Blackwater’ın Irak’ta 250 elemanı bulunuyordu.

 

Şirketin kurucusu-sahibi Erik Prince’in Afganistan konusunda “Barbarların yaşadığı, 12’inci yüzyıl zihniyetinin hâkim olduğu bir yer” dediği bilinen Blackwater’ın Afganistan’da, Petraeus tarafından kirli-gizli işlerde kullanacağı, dünya kamuoyundan gizlemek istediği operasyonları bu şirket vasıtasıyla yaptıracağı düşünülüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C