Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargının en büyük görevi?
04 Temmuz 2010 / 08:49
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) üyesi olduğu Avrupalı yargıçların katıldığı toplantıda anayasa değişikliğiyle getirilen yargı reformunu eleştirdi.

ZAMAN

Rejimi koruyup kollamanın yargının en büyük görevi olduğunu söyleyen Gerçeker, anayasa değişikliğinin bir reform değil anti-reform olduğunu savundu. Değişikliklerin yargıyı tamamen yürütmenin etkisine sokacağını öne süren Gerçeker, Avrupalı meslektaşlarından, kamuoyu desteği sağlamaları için yardım istedi.

Yargıtay Başkanı'na, Türkiye Barolar Birliği binasına gelişinde Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'i tahliye etmesiyle ilgili sorular yöneltildi. "Ses kayıtlarında konuşulanlar aynen çıktı, fotokopi üzerinden hem tahliye, hem birleştirmeler oldu. Bu yönde sizin bir incelemeniz olacaktı. Süreç şu anda nasıl işliyor?" sorusuna Gerçeker, ses kaydındaki içerikten çok dinlemelerin servis edilmesini eleştirerek cevap verdi. Gerçeker, "Dinlemelerin nasıl yapılacağı, nasıl yapılması gerektiği yasalarda kurallarla belirlenmiş. Bu kuralların dışına çıkılmaması gerekiyor. Bunların yasalara aykırı olarak bu şekilde servis edilmemesi gerekiyor. Bunlar hep birbirleriyle ilişkili şeyler. Araştırıyoruz. Daha bir sonuç gelmedi." ifadelerini kullandı. ANKARA ZAMAN

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C