Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karzai’nin Sözleri Amerika’yı Gerdi
05 Nisan 2010 / 18:16
ABD, Karzai'nin Batılı ülkelerin kendi gücünü zayıflatmakla suçladığı sözlerinden tedirgin

İrna

 

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin Batıyı kendisinin gücünü zayıflatmaya çalışmakla suçladı.

Bu sözlerden sonra, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Karzai'den "gerçek bir endişe kaynağı" olan sözlerine açıklık getirmesini istediklerini söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, 20 Ağustos 2009'daki seçimlerde "büyük hile" olduğunu, ancak hilenin Afganlar tarafından yapılmadığını söylemişti.

Karzai, başta BM Genel Sekreter Yardımcısı Peter Galbraith ve AB gözlemcilerinin başkanı Fransız General Philippe Morillon olmak üzere BM ve AB yetkililerini, ikinci tura kalması için seçim sürecine müdahale etmekle itham etmişti.

Bu arada Beyaz Saray'ın, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin Batı karşıtı sözlerine açıklık getirmesini istemesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Karzai ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Karzai'nin sözcüsü Vahid Ömer, "samimi bir havada yapıcı bir görüşme" olduğunu, tarafların iki ülke arasındaki ortaklığa bağlılıklarını ifade ettiklerini belirtti.

Ömer, görüşmede Karzai'nin, "Afgan halkı ve hükümetinin, uluslararası toplumun Afganistan ve tüm dünyada barışa verdiği desteğe minnettar olduğunu" ilettiğini söyledi.

Sözcü, Karzai'nin konuşmasının yanlış anlaşıldığını, "ortak düşmanlarının kendilerine zarar vermek için fırsat aradığını" kaydetti.

Bu arada Amerika'nın Afganistan büyükelçisi de, Karzai'den seçimle ilgili Batılı ülkelere yönelik suçlamasına açıklama getirmesini istedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C