Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da vahşi saldırının ardından
03 Temmuz 2010 / 16:48
Daha önce yine Pakistan’da Ahmedi tarikatı mensuplarının devam ettiği iki camiye bombalı saldırı düzenlenmiş ve 82 müslüman hayatını kaybetmişti.

Son saldırı Cuma günü bir caminin de içinde bulunduğu yine Ahmedi tarikatı mensuplarının gittiği Lahor’daki Sufi Data Darbar türbesine düzenlendi. Alçak saldırının düzenlendiği sırada camide binlerce –bazı kaynaklara göre 15 bin kadar- Ahmedi’nin ibadet ettiği bildirildi.

 

Katliam için iki bomba kullanıldığı, birinci bombadan kaçanların ikinci bombaya hedef olmasının amaçlandığı, bunun da ötesinde ölü sayısını artırmak için bombaların içine bilyeler yerleştirildiği haberleri geldi.

 

175 müslümanın da yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı. Taliban saldırıyı kendisinin yapmadığını, gizli örgütler tarafından komplo amaçlı düzenlenmiş olduğunu açıkladı.

 

Ancak medyada yer alan haberlerde, bugüne kadar yapılan saldırıların Taliban tarafından düzenlendiği iddia edilerek bu saldırının da onun tarafından yapıldığı, saldırıların arkasında müslümanlar olduğu izlenimi verilme çabası görülüyor. Taliban’ın Ahmedi tarikatını dinden çıkmış olarak tanımladığı da aynı haberlerde bildirilerek, saldırının var olan tepkiden kaynaklandığı ima ediliyor. Aynı şekilde, haber içeriklerinde Pakistan’ın Veziristan’da yaptığı operasyonlardan da söz edilerek, saldırının bunlara cevap olduğu havası yaratılarak suç Taliban’a ve dolayısıyla Müslümanlara yüklenmek isteniyor.

 

Örneğin BBC’nin haberinde “Ordu, Aralık ayında militanlar karşısında zafer kazandığını ilan etmişti. Bununla birlikte bölgeden gelen son haberler militanların burada hala faal olduğuna işaret ediyor.” iddiası yer aldı.

 

Saldırılar ülkede kaos ortamı oluşmasına neden olurken, diğer taraftan Pakistan’ın ve Amerika’nın ülke içinde Taliban’a karşı yaptığı operasyonlar için de halk desteği oluşturmasını amaçladığı düşünülüyor.

 

Pakistan’da Lahor kenti başta olmak üzere bir çok şehrinde binlerce müslüman terörü ve teröre karşı etkisiz olmakla suçladıkları Hükümeti protesto etti.

 

Bu arada bilindiği gibi Pakistan geçen ay İran’la, Amerika’nın karşı çıkmasına rağmen, 2014’te faaliyete geçecek büyük bir doğalgaz anlaşması yaptı. Ayrıca bugün Pakistan ve Çin üçüncüsünü düzenledikleri ortak bir askeri tatbikata başladılar.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C