Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürpriz Türkiye-İsrail görüşmesi
01 Temmuz 2010 / 05:50
Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in düzenlediği kanlı baskınla Ankara-Tel Aviv ilişkilerinin gerilmesi ardından ilk yüz yüze temas dün Brüksel'de gerçekleşti.

ZAMAN

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, İsrail kabinesinin ılımlı ismi Ben-Eliezer ile Avrupa'da 2,5 saat görüştüğü bildirildi. Bu görüşmede ilişkilerin nasıl rayına oturtulabileceğinin ele alındığı kaydedildi.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisindeki Türk sivilleri katletmesinin ardından büyük krizin yaşandığı Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde dün beklenmedik bir buluşma gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Brüksel'de gizlice bir araya geldi. Kriz sonrası ilk yüz yüze görüşme önce İsrail basınına yansırken Türk tarafı da haberi doğruladı. Ankara, görüşme talebinin İsrail'den geldiğini söylerken Tel Aviv, bunun tam tersini savundu. Sürpriz buluşmanın, Başbakan Erdoğan ile Obama'nın Kanada'daki görüşmesinden sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'ın görüşmeden haberinin olmaması, Tel Aviv'de büyük gürültü kopardı.

Türkiye ile İsrail, yaşanan büyük krizi aşmak için dün sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. AB ile müzakere başlığı açmak için Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, öteden beri Türkiye'yle ilişkileri geliştirmeyi savunan İsrailli bakan Ben-Eliezer ile buluştu. İki bakan, ilişkilerin nasıl rayına oturtulabileceğini masaya yatırdı. Türk kaynakların verdiği bilgiye göre Davutoğlu, görüşmede Türk sivillerin İsrail tarafından katledilmesinin ardından Ankara'nın ortaya koyduğu şartları bir kez daha iletti. Ankara, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için "özür dilenmesi, tazminat ödenmesi, katliamı soruşturmak üzere uluslararası tarafsız bir araştırma komisyonu kurulması ve Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını" şart koşmuştu. Türk yetkililer, görüşme talebinin kesinlikle İsrail'den geldiğini bildirdi. İsrail tarafı ise görüşmeyi Türkiye'nin istediğini savundu. Görüşmenin gerçekleştiği, ilk olarak İsrail basını tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bu esnada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel'den Türkiye'ye dönmekteydi. Davutoğlu, uçaktan iner inmez haberleri öğrendi. Türk kaynaklar, yaklaşık iki saat sessiz kaldı ancak sonradan görüşmeyi doğruladı. İsrail basınından çıkan haberlere göre ise İsrail Başbakanlığı görüşmenin "gayri resmi bir toplantı" olduğunu duyurdu. 2,5 saat süren toplantıya dört Türk yetkili ve İsrail heyetinin katıldığı belirtildi. İsrail kabinesinin ılımlı isimlerinden Ben-Eliezer, daha önce de yaşanan krizlerde Ankara'ya gelerek havayı yumuşatmaya çalışmıştı. Savunma Bakanı Ehud Barak'ın da görüşmeye destek verdiği ifade edildi. Görüşmenin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bilgisi dahilinde yapıldığı, Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ise sürpriz buluşmadan haberinin olmadığı ortaya çıktı. Lieberman'ın devre dışı bırakılması, Tel Aviv'i karıştırdı. Netanyahu'yu "otoritesini zayıflatmakla" suçlayan Lieberman, "Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisi olmadan gerçekleşen bu görüşme not edildi. Bu durum, Dışişleri Bakanı ile Başbakan arasındaki güven ilişkisine büyük bir darbedir." diye konuştu. İddialara göre bir sonraki görüşme için yine gizli bir yer ve tarih belirlendiği belirtilirken, iki bakanın başbakanlarına bilgi vereceği kaydedildi. Otel odasında gerçekleşen görüşmenin gizli kalması için oda başka şahıs adına tutuldu. İsrailli bakana görüşme için Brüksel'e yakın olan Strasbourg ya da Lüksemburg'un önerildiği ancak Ben-Eliezer'in buna karşı çıktığı öne sürüldü. İlk gelen haberlerde görüşmenin Zürih'te yapıldığı iddia edilmişti.

SERVET YANATMA ANKARA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C