Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye’de öğretmenlere laiklik açılımı(!)
30 Haziran 2010 / 22:44
Yüzlerce yüzü peçeli öğretmen Suriye Eğitim Bakanlığı tarafından, devletin seküler yapısını baltaladığı gerekçesiyle okullarından uzaklaştırıldı.

Dubai kaynaklı El-Arabiya gazetesinin Lübnan’da yayınlanan es-Safir gazetesine dayanarak verdiği habere göre Suriye Eğitim Bakanı Ali Saad, Öğretmenler Sendikası ile yaptığı görüşmede, niqab da denilen peçeyi takan 1.200 öğretmenin görevden uzaklaştırılmasının gereklilik olduğunu söylediği bildirildi.

 

Habere göre Saad, “Kısa süre zarfında diğer bakanların da aynı şeyi yapacaklarını” iddia etti.

 

Saad, peçenin, eğitim alanında olduğu gibi, devletin seküler politikaları ile uyumlu olmadığını savunarak kararını doğrulamaya çalıştı. Saad “Suriye’de okullar seküler metodolojiyi takib ederler ki peçe buna zarar veriyor” dedi.

 

Saad ayrıca, peçe nedeniyle göz temasının kesildiğini, bunun öğretmen ve öğrenci arasında ilişki kurulması için çok önemli olduğunu, aksi takdirde bilginin düzgün aktarılamadığını iddia etti.

 

İşten uzaklaştırılan öğretmenlerden Bakanlık ile kontratı bulunan öğretmenlerin -yaklaşık yarısı- Mahalli İdareler Bakanlığı’na bağlı belediyelere kaydırıldığı bildirildi. Diğer öğretmenlerin ise Bakanlığa şikayet dilekçesi ile başvurduğu belirtiliyor.

 

El-Arabia’nın haberinde son zamanlarda yükselen radikal eğilimler nedeniyle endişe duyan feministlerin ve halkın, alınan kararı olumlu karşıladığı iddiasına da yer veriliyor.

 

Suriyeli Kadınları Gözlem adlı feministlere ait bir internet sitesinde, peçenin karanlık çağlara dönüşün bir işareti ve radikalliğe bir çağrı olduğu, ve öğrenciler –özellikle çocuklar- üzerindeki negatif etkisi konusunda uyarı yaptığı söyleniyor. Ayrıca, niqab’ın, kadınların kimliğini din adı altında yok ettiği ve bu yüzden peçe yasağının sadece okullarla sınırlı kalmaması gerektiği öne sürülüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C