Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da NATO’ya büyük saldırı
30 Haziran 2010 / 18:24
NATO kuvvetlerinin kullandığı Celalabad havaalanına bu sabah saat 7:30 civarında Taliban müslümanları tarafından saldırı düzenlendi.

Bombalı araçlarla yapılan saldırının ardından NATO askerleriyle başlayan çatışmanın yaklaşık 30 dakika sürdüğü bildiriliyor.

 

Saldırıyla ilgili Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid’e dayandırılan açıklamada 32 yabancı askerin öldürüldüğü iddia edilirken, NATO kuvvetleri ise saldırının başarıyla püskürtüldüğünü, kendilerinden ölen olmadığını sadece biri Afganli 2 askerin yaralandığını öne sürdü. NATO ayrıca 8 direnişçinin de öldürüldüğünü iddia etti.

 

CNN kendisine gelen bilgilerin henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığını bildirirken, BBC’nin bölge muhabiri ise 9 yıldır süren operasyonlara rağmen Taliban’ın Afganistan’da savaşmaya istekli pek çok yandaş bulabildiğine dikkat çekti.

 

Afganistan’daki bu saldırı ABD Senato’sundan onay aldıktan sonra, 4 Temmuz’da göreve başlaması beklenen yeni komutan David Patreus’un "önümüzdeki haftalarda saldırılar artabilir" açıklamasının ardından gerçekleşti.

 

Savaşın başladığı 2001 yılından bu yana en ağır kaybı bu ay veren NATO ve ABD kuvvetleri, Haziran ayında 100 asker kaybetti. Bu rakamın 56’sını ise Amerikan askerleri oluşturuyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C