Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bulgaristan’da Başörtülü Resim Tartışması
30 Haziran 2010 / 18:00
Smolyan (Ahiçelebi/Başmaklı) şehri Müftüsü Müslüman kadınların yeni pasaportlar için çektirecekleri fotoğrafları başörtülü halde çektirebilmeleri için bölge polisinin izin vermesini talep etti.

Bölge müftüsü Nemci Dabov, Müslüman kadınların yüzleri ve elleri dışında bir yerlerini göstermemelerinin İslam’ın bir gereği olduğunu belirterek, pasaportlar için çekilen fotoğraflarda başörtüsüne izin verilmesini istedi.

 

Smolyan polis şefi Kiril Hadzhihristev ise kendisinin yasayı çiğneme hakkı bulunmadığını ve buna izin vermeyeceğini söyleyerek, fotoğraflarda yüz, kulaklar ile saçın en az 1 cm’lik kısmının görünmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Polis şefi, Müslüman kadınların da fotoğraf çektirirken başörtüsünü birazık geriye çekmeleri halinde gerekli kısımların görülebileceğini savundu. Bulgaristan’da biometrik fotoğraflar polis merkezlerinde çekiliyor.

 

Bunu üzerine Müftülük ofisi Parlamento’ya gerekli düzenlemenin yapılması için başvurulacağı açıklamasını yaptı.

 

Bulgaristan Parlamentosu’nda Türkleri temsil eden “Haklar ve Özgürlükler Hareketi” (DPS) ise yeni pasaport resimleri çektirilirken Müslüman kadınların peçe’li fotoğraf taleplerini desteklemediklerini açıkladı.

 

Müftü’nün Salı günü yaptığı açıklamaya, ertesi gün yanıt veren milletvekili Çetin Kazak özel bir Bulgar televizyon kanalı olan BTV’ye “Dini liderlerin pozisyonları gereği bu açıklamaları yapmaları normaldir. Bulgar Ortodoks Kilisesi de benzer talepler de bulunmuştu” dedi.

 

Müftünün ve polisin açıklamalarında ‘başörtüsü’ kelimesi ile ifade edilen talebi, Türk milletvekili Çetin Kazak’ın bunu peçe olarak ifade etmesi ve yapılan talebin de pozisyon gereği yapılmış bir talep olduğu için gözardı edilebileceğini ima etmesi tepki çekti.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
said dağdaş
01 Temmuz 2010 Perşembe 12:30
Türkçeye saygı ve Müftü Necmi Beyi tebrik
Muhterem müftü Necmi Bey,
“Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dibov, bölge emniyet müdürlüğüne yolladığı dilekçede, kadınların saçlarının görünmesinin İslamiyete aykırı olduğunu belirterek yeni biyometrik pasaportlarda başörtüsü ile çekilmiş fotoğraflara izin verilmesini talep etmişti.” ifadesinde yer alan;
- “bölge Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazdığınız ve dilekçenizde
- kadınların saçlarının görünmesinin İslamiyete aykırı olduğunu belirterek yeni biyometrik pasaportlarda başörtüsü ile çekilmiş fotoğraflara izin verilmesini talep ettiğiniz” için sizleri içtenlikle kutlarım, tebrik ederim.

Türkçe haberlerde ise, Smolyan'ın Türkçe adının (Ahiçelebi veya Başmaklı) kullanılmadan verilmesini protesto ediyorum.

Değerli milletvekili Çetin Bey,
Basın ve yayın organlarına yeni bir açıklama yapmanızı ve açıklamanızda;
- müslüman kadınların veya isteyen her bir kadının pasaport, nüfus cüzdanı vb. kimliklerde, hiçbir sınırlama olmadan “başörtülü” olarak resimlerinin yer almasını savunmanızı ve bu hususu Bulgaristan Meclisine taşımanızı bekleriz.
- Değerli Müftümüz Muhterem Necmi Beye de sahip çıkılması sizin görevinizdir görüşündeyim.
Sizleri bu aşamada henüz protesto etmiyorum. Sizleri gönülden tebrik etmek isterim. Bizim bu beklentimizi boşa çıkarmayacağınızı ve Bulgaristan’dan yükselen bir sesin Türkiye’de de hemen “olumlu bir yankı” şeklinde basına yansıyacağını düşünüyorum.
Bizi yanıltmayacağınızı umarım. Yanıltırsanız eğer, protestomuz kıyamete kadar üzerinizdedir…
Gereğini saygıyla arz ederim. 1 Temmuz 2010.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C