Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam dünyası içinde liderlik yarışımız yok
30 Haziran 2010 / 05:40
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan televizyonu PBS'de "Charlie Rose Show" adlı programda İsrail krizi, İran nükleer programı ve terörle mücadele konularında soruları cevapladı.

ZAMAN

Eksen kayması tartışmalarına dair sorulardan yorulduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin normalleşme süreci içinde yoluna devam ettiğini belirtti. "İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısına karşı öfkesini Arap dünyasında kendi kredibilitesini tesis etmek için kullanıp kullanmadığının" sorulması üzerine, "Ben, Arap veya Arap olmayanlar arasında bir ayrım yapmıyorum. Ben bir insanım ve insani bakışımı yansıtıyorum. Sözlerimi seçerek, bilerek kullanıyorum." ifadesini kullandı. "İslam dünyası içinde de bir liderlik yarışımız söz konusu değil." diyen Erdoğan, sadece ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkmak ve dünyanın ilk büyük 10 ekonomisi arasına girmek amacında olduklarını vurguladı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ile ilgili bir endişesini tespit etmediğini, "iyi bir diyalog" içinde olduklarını dile getirirken ancak her iki tarafın birbiriyle yüzde 100 anlaşmak zorunda olmadığını ifade etti. Başbakan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda ise ABD dahil NATO ülkelerinin Türkiye'ye terörle mücadelede destek vermesi gerektiğini kaydetti. Eğer ülkelerinde bir terörist örgüt lideri varsa, bu kişiyi yakalamaları ve iade etmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, ancak Batılı ülkelerden bu noktada tek bir olumlu hareket gelmediğini anlattı. "İsrail'in PKK'yı desteklediğini düşünüyor musunuz?" sorusunu, "Bu ayrı bir oturumun konusu." diye cevapladı. Erdoğan, "Türkiye'de gelecek seçimleri kazanacak mısınız?" sorusuna ise "Şu andaki tablo onu gösteriyor" karşılığını verdi.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, İsrailli yetkililere atfen yayımladığı haberinde Tel Aviv'in, Başbakan Erdoğan'ın, Gazze filosu baskınına ilişkin ortaya koyduğu koşulların hiçbirini yerine getirme niyetinin olmadığını yazdı. dış haberler servisi

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C