Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
209 ülkenin para trafiğine ABD Kontrolü
28 Haziran 2010 / 22:32
Anlaşmaya göre ABD, teröre karşı mücadelede kullanma iddiası ile Avrupa çapında yapılan tüm bankacılık hareketlerinin bilgisini alacak.

Merkezi Belçika’da bulunan kısa adı Swift olan firma (Bankalar Arası Küresel Mali Telekomünikasyon Birliği - Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), Avrupa’daki bankaların havale işlemlerini Avrupa Birliği bilgi merkezleri üzerinden yürütüyor. Bu işlemlere ait bütün bilgileri, Avrupa Birliği’nin onay vermesi halinde, ABD istihbaratının kullanımına açacak.

 

Bugün Brüksel’de AB'nin Dönem Başkanı ve aynı zamanda İspanya İçişleri Bakanı olan Alfredo Perez Rubalcaba, AB Komisyonu İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilie Malmström ve Amerikalı Diplomat Michael Dodman arasında imzalanan anlaşmaya göre 1 Ağustos tarihinden itibaren Avrupa’da yapılan tüm mali işlemler, bireysel kullanıcılara ait isim-adres-havale gibi tüm bilgiler Amerikan istihbaratı tarafından izlenebilir hale getirilecek.

 

Şubat ayında da bu anlaşma yapılmak istenmiş, ancak Avrupa Birliği özel hayatın dokunulmazlığı zedelendiği gerekçesiyle buna karşı çıkmıştı. Şimdi yapılan anlaşma ile Avrupa Birliği vatandaşlarına kendilerini ilgilendiren konularda ABD mahkemelerinde hak arayabilme imkanı tanındı.

 

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin haberine göre Alman İçişleri Bakanı Şubat ayındaki anlaşmaya göre önemli iyileştirmeler olduğunu iddia ederek, ABD’ye tüm verilerin otomatik olarak aktarılmayacağını, mümkün olduğunca “sınırlı” tutulacağını öne sürdü.

 

Amerika, 11 Eylül saldırılarının ardından yine terör gerekçesi ile bu bilgileri gizlice izlemeye almış, durum ortaya çıkınca Belçika tabanlı Swift şirketi Amerika’da bulunan sunucularını Avrupa’ya kaydırmıştı..

 

Swift’in sunucularında dünya genelinde 209 ülkeden 9 bin bankanın yaptığı işlemler tutuluyor. Şirketin, yapılan elektronik transferlerin %80’inin bilgisini kaydettiği sanılıyor.

 

Amerika ile yapılan bu anlaşmanın 5-8 Temmuz tarihlerinde Avrupa Parlamentosu’da oylanması ve onaylanması bekleniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C