Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İktibas'ın Nisan Sayısı Çıktı
04 Nisan 2010 / 14:46
Değerli okuyucularımız!

 

Allah’ın bizlere takdir ettiği ömür süremiz olan ‘asır’ hızla akıp giderken, Allah’ın adını dünyanın her yerine duyurma görevimizi de unutmamalı, ihmal etmemeli, savsaklamamalıyız. Dünya hayatının çalkantıları bizlere, asli görevlerimizi unutturmamalı. Allah’a kulluk görevimizi her şeyin üstünde tutmalıyız. Hiçbir gündem bizi, Allah’a kul olma ve başka insanları da kulluğa davet etme şuurundan uzaklaştırmamalıdır.

 

İçinde yaşadığımız toplum her geçen gün terim anlamıyla modernleşmekte, insanımız, Allah’ın ihlaslı kulları olmaktan modern bireyler olmaya doğru savrulmaktadırlar. Bize ait olmayan kimi gündemler bizi gereğinden fazla meşgul edip, Allah’ı razı etme hedefimizden saptırmamalıdır. Bireyleşmek demek, modernleşmek demektir. Modern toplumlar, takva kaygısı taşımayan, hayra yönelik hedefleri olmayan, Salih ameli bilmeyen tüketim ve zevk toplumlarıdır. Böyle bir toplum derekesine düşmemek için saflarımızı sıklaştırmak, Kur’an’la birbirimizi uyarmak, nebilerin hayat modellerini günümüze taşıma azmini canlı tutmak zorundayız.

 

Dünyanın değişik yerlerinde Müslümanlarla ilgili kuşatmalar, işgaller, kıyımlar, katliamlar devam etmektedir. En büyük işgal harekâtı, zihinlerimize yönelik olmakla beraber, Müslüman coğrafyasındaki siyasi manevralardan da dikkatlerimizi kaçındırmamalıyız. Bu coğrafyada olan biten siyasi oyunların, İslam ümmeti diye bir gücün hiç olmaması amacına yönelik olduğunu unutmamalıyız. Bu cümleden olarak biz bu sayımızda ‘Bosna’ dedik ve epey bir süredir Müslümanların gündeminden düşmüş görünen Bosna’da olup bitenleri dikkatlerinize sunmak istedik. ‘Medeni Avrupa’nın ortasında sırf Müslüman oldukları için Avrupalılar eliyle maruz kaldıkları kıyımları ve siyaseten boğulmak istenmelerini anımsattık. Bosna’da İslami bilincin sulandırılmak istenmesine ilişkin sinsi oyunları birlikte hatırlayalım istedik. Aslında Bosna hadisesinin, bütün bir dünya Müslümanlarının serencamının küçük bir numunesi olduğunu düşünelim istedik.

 

Kavram olarak ‘ehli kitab’ı işledik. Kur’an’ın kitap ehline bakışını anlatmaya, Kur’an tarafından ehli kitabın övülen ve yerilen özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Kitap ehlinin en büyük açmazlarının (küfürlerinin), kendileri de bir vahiy geleneğine mensubiyet iddiasında bulunmalarına rağmen, vahiy silsilesinin son halkası olan Kur’an’a ve onun elçisi Muhammed(sav)’e inanmamaları olduğunu işledik.

 

Dergimize Atasoy Müftüoğlu, İbrahim Sarmış, Mehmed Durmuş, Arif Kaya, Hikmet Ertürk, Mustafa Bozacıoğlu, Aykut Akça yazılarıyla katkıda bulundular. Atasoy Müftüoğlu Bey’in ‘mutlak akılsızlık durumu’ yazısı ile, İbrahim Sarmış’ın, kandiller ve Peygamber’i aşırı yüceltme geleneğine dair eleştirel yazısı ufuk açıcı niteliktedir. Mehmed Durmuş, yazısında 20. Abant toplantısını değerlendirdi ve Abant’a neden ‘konsil’ denileceğinin gerekçelerini ortaya koydu. Arif Kaya, değişik seçkilerle günlük olup bitenlere farklı bakmaya davet etti. Hikmet Ertürk, dikkatlerimizi Afganistan’a yöneltti. Mustafa Bozacıoğlu ‘Ercümend Özkan vizyonu’nu yazdı. Aykut Akça ise, değişimin sahih temellere dayanması gerektiğini vurguladı. Mektuplar sayfamızda İstanbul’dan Eylem Şahin’in hikmet kavramına ve şefaat konusuna ilişkin sorularını cevapladık. Diğer yazılarıyla birlikte dergimizi beğeniyle okuyacağınıza inanıyor, hayırlı sonuçlar halk etmesini Cenabı Rabbül alemînden niyaz ediyoruz.

 

Değerli okuyucularımız, dergimizi okumaya, okutmaya, tanıtmaya özen göstermenizi bekliyoruz. Bu arada, www.iktibasdergisi.com adlı sitemizi yeniden aktif hale getirmiş bulunuyoruz. Sitemizi ziyaret etmenizi, görüş, öneri ve yorumlarınızla zenginlik katmanızı umarız. Öte yandan, dergimize abone borçları olan kardeşlerimizi, bir an önce borçlarını ödemeye, benimsedikleri İktibas’a bu şekilde katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Hep birlikte, Rabbimiz Allah’ı razı edici bir hayatı yaşama azim ve kararlılığı temennisiyle sizleri dergimizle başbaşa bırakıyoruz.

nisankapak.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C