Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran'a yaptırımlar, Pakistan’ı Vuruyor
27 Haziran 2010 / 20:24
İki günlük bir ziyaret için 18 Haziran’da Pakistan’a giden ABD Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, Pakistan’ı, İran ile yaptığı anlaşma konusunda uyardı.

(Fotoğraf: Solda Richard Holbrooke, sağda Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mehmed Kureşi)

 

13 Haziran’da İran ile Pakistan arasında doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda Tahran’da anlaşma imzalandı. Anlaşma ile 2014 yılı ortasından itibaren Güney Pars doğalgaz bölgesinden Pakistan’a günlük 21 milyon metreküp ve üzeri doğalgaz ihraç edilmesi hedefleniyor. Projenin toplam değeri ise 7.5 milyar dolar.

 

Büyüyen enerji ihtiyacından dolayı Pakistan, İran gazına büyük ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Pakistan yıllardır İran’la bu anlaşma üzerinde çalışıyorlardı. Başlangıçta Hindistan da projeye dahil olmayı düşünmesine karşın hem Pakistan’la süren anlaşmazlıkları hem de ABD’nin projeye katılmaması yönünde yaptığı baskı yüzünden anlaşmaya dahil olamadı.

 

İmzalanan anlaşmanın hemen ardından ABD Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke Pakistan’ı uyararak kendi kendini suçlu duruma düşürmemesini önerdi. Pakistan’ın enerji açığını çok iyi anladıklarını ancak İran’a karşı uygulanacak yaptırım kararlarının bu konuyu da kapsayabileceğini ve hem ülkeler hem de şirketler için önemli problemler ortaya çıkabileceği uyarısını yaptı.

 

Bunun üzerine Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ABD’nin İran’a yaptırımlarına uyacaklarını ifade ederek “Eğer ABD yaptırımlar uygularsa uluslararası toplumun bir üyesi olarak bunları izleyeceklerini” söyledi.

 

Daily Times’ın konuyla ilgili haberinde, gelecek ay ABD Dışişleri Bakanı’nın da Pakistan’ı ziyaret edeceği hatırlatılarak, ABD’nin Pakistan’a karşı bakışının değiştiğini, teröre karşı verdiği savaş dikkate alınarak onun başka taraflara itilemeyeceği vurgulandı.

 

Holbrooke’un başlangıçta Pakistan’a karşı yumuşak bir söylem kullanarak bağımsız bir ülke olduğu söylerken, sonradan sertleşerek ABD yaptırımlarının bu projeyi vuracağını söyledi. Ancak Pakistan bu konuda ayak direyerek, korkunç bir enerji darlığı çektiklerini, yaptırımlar konusunda ısrar edilmesi halinde iki ülke arasında kriz oluşabileceği, bunun da ortak düşmanları olan teröristlerin işine geleceğini öne sürdü.

 

Anlaşmaya göre toplam 2700 km boru hattı döşenmesi öngörülürken, bu hattın 1000 km. İran’da, 1100 km’si ise Pakistan bölümünde yer alacak. Pakistan kendi bölümünde inşa etmesi gereken boru hattını üç yıl içinde bitirecek.

 

2014’te gaz akışının başlaması düşünülüyor. Bu tarihe kadar Pakistan, ABD’nin desteğini almak ve konunun yaptırımların dışında kalmasını sağlamaya çalışacak gibi görünüyor. Tabi Pakistan, ABD desteğinin de ancak Batılı değerlere ne kadar sahip çıktığıyla ve ortak düşmanımız dediği direnişçi Taliban’la yaptığı savaşta ABD’yi ne derece tatmin edebildiğine bağlı olduğunu biliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C